Licząca ponad 10 tys. km trasa wiedzie przez największe stolice Europy. Tam podpisywane będą deklaracje na rzecz ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności
Polacy wyruszyli do Glasgow na COP26 przez największe miasta Europy. W ciągu najbliższych tygodni pokonają ponad 10 tys. km jadąc elektrycznymi samochodami. Celem jest ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności. Data, jaką wybrano, nie jest przypadkowa. To 25 września, rocznica ustanowienia Agendy 2030 zawierającej 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Inicjatorem wydarzenia jest Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE). The eMobi Road to COP26 wystartowało w Warszawie 19 października br. w asyście ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki. – Inicjatywa podjęta przez Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności wpisuje się w działania mające na celu promocję elektromobilności na skalę światową. Potrzebujemy zdecydowanego głosu i działań, aby promować elektromobilność, dlatego z dużym entuzjazmem włączyłem się w inicjatywę The eMobi Road to COP26. Jako resort klimatu i środowiska chcemy, aby każdy wiedział czym jest elektromobilność i jakie daje nam benefity. Zerowa emisja, lepszy komfort jazdy, niższa emisja hałasu, to nasza przyszłość – powiedział podczas spotkania inauguracyjnego minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Przeczytaj też: Elektryczne taksówki z Zielonej Góry przejechały już ponad 1 mln km
Trasa The eMobi Road to COP26 wiedzie przez: Pragę, Wiedeń, Bratysławę, Budapeszt, Lubljanę, Rzym, Berlin, Brukselę i Londyn. W każdym z miast zostanie podpisana deklaracja na rzecz ustanowienia dnia elektromobilności. Zaplanowano serię spotkań z przedstawicielami władz centralnych i lokalnych, po to by dowiedzieć się, jakie są plany i bariery rozwoju elektromobilności w danym kraju. – Przez realizację projektu chcemy zwrócić uwagę również na wkład Polski w transformację klimatyczną, która została wypracowana podczas konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach – mówi Krzysztof Burda, Prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.
Przeczytaj też: Elektromobilność wpłynie na zatrudnienie. Jakie są scenariusze dla Polski?
Elektryczna mobilność to tylko pretekst do rozmów o dużo głębszym znaczeniu. Jednym z ważnych tematów jest sprawiedliwa transformacja regionów, które w wyniku dekarbonizacji sektora energetycznego będą przechodzić głębokie zamiany. To również rola elektromobilności jako koła zamachowego dla zmian gospodarki w regionach. Nowe miejsca pracy związane z nowymi trendami w mobilności i wykorzystanie zaplecza edukacyjnego oraz doświadczenia kadr dają szansę na rozwijanie innowacyjnych projektów. – Podczas trwania projektu będziemy zbierać podpisy reprezentantów krajów, miast i regionów, organizacji pozarządowych, mediów a także innych osób, które poprą ideę ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Elektromobilności przez. Dokument można podpisać także online na stronie naszej Izby. Już teraz środowiska związane z elektromobilnością w Ameryce Południowej i rejonie ASEAN popierają naszą ideę – tłumaczy Marcin Nowak z Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.
A tak wygląda HUB ładowania w Czechach 4x50kW 1x175kW i 6xSC ⚡⚡#EVGO2COP pic.twitter.com/GbUr6qPNmp
— Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (@PIRE_pl) October 21, 2021
Przeczytaj też: Ekoenergetyka dostarczy ładowarki dla e-busów w Paryżu
Inicjatywa The eMobi Road to COP26 została objęta Patronatem Honorowym Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Redakcja green-news.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Samochody, którymi jadą uczestnicy The eMobi Road to COP26 to Ford Mustang Mach-e udostępniony przez Ford Polska i Tesla Model 3 z EV Rent.
Pierwszy przystanek, jeszcze w Polsce, to Bogatynia. Tam odbyło się spotkanie z władzami samorządowymi i Młodzieżowym Zespołem Doradczym przy Burmistrzu. Młodzi ludzie interesują się koniecznością podejmowania działań na rzecz klimatu, ochroną środowiska, adaptacją do zmian klimatu, która będzie obejmowała także wybór zawodów wykonywanych w przyszłości. Kolejny – Praga i spotkanie z przedstawicielami ambasad Polski i Wielkiej Brytanii w Czechach. Relacje z trasy znajdziesz na naszym profilu Instagramowym.
Inicjatorem wydarzenia jest Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, organizacja pozarządowa, która powstała w Zielonej Górze. Jest liderem projektu Europejskiego Centrum Elektromobilności, które powstaje właśnie w tym mieście. W swojej działalności skupia się na budowaniu koalicji w samorządach na rzecz rozwoju zero emisyjnego transportu. Temu poświęcony jest program E-mobility now!, w ramach którego członkowie organizacji edukują przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.