Vosco EV2 ma nieco ponad cztery metry długości, elektryczny napęd i powstał w Kutnie
Sto procent polskiej myśli technicznej i ambicje, by zostać dostrzeżonym na świecie – taki jest zespół Vosco Automotive, który właśnie przedstawił nowe wcielenie elektrycznej Syreny. Za projektem stoi firma z Kutna, która już pokazała, że wie, jak robić elektryczne auta. Zaledwie dwa lata wystarczyły, by pokazać kolejny, funkcjonalny prototyp.
– Chcemy tym modelem pokazać, że mamy szeroki wachlarz rozwiązań do zastosowania nie tylko w samochodach osobowych. Technologie, które rozwijamy, można z powodzeniem zastosować w autach dostawczych, a nawet do konwersji pojazdóww komunalnych, by mogły spełniać wyśrubowane normy środowiskowe. Naszym celem jest znaleźć partnerów biznesowych, którzy pomogą naszym projektom się rozwijać – tłumaczy Andrzej Stasiak, dyrektor ds. rozwoju w Vosco Automotive.
Przeczytaj też: Czy Izera boi się konkurencji? Rozmowa z prezesem EMP
Vosco EV2 wciąż jest 4-osobowym miejskim autem segmentu B, ale ma zupełnie nową karoserię. Za atrakcyjny wygląd auta odpowiada młody, ceniony projektant. – Na premierę Vosco EV2 czekaliśmy prawie dwa lata, od momentu pierwszych szkiców i koncepcji elektrycznej wersji auta. Moim celem w tym projekcie było ujęcie charakteru auta stricte elektrycznego oraz poprzez wprowadzenie oryginalnych podziałów kolorystycznych, które dają lekkość sylwetce całego pojazdu – tłumaczy Damian Woliński, projektant motoryzacyjny w Vosco Automotive.
Auto jest wyposażone w baterię o pojemności ponad 30 kWh, co ma wystarczyć na 290 km zasięgu. Moc silnika elektrycznego to maksymalnie 175 kW, czyli ponad 200 KM i a moment obrotowy to 450 Nm. W pokazowych modelach dostępne jest szybkie ładowanie DC z gniazdem CCS. Jednak należy pamiętać, że to modele rozwojowe, mające zaprezentować możliwości zespołu, który kontynuuje myśl założyciela firmy, inwestora Mieczysława Wośko. Zmarły w 2021 roku przedsiębiorca chciał, by Polska ponownie miała silną markę motoryzacyjną i dużym sentymentem darzył Syrenę. W Kutnie najpierw powstawały warianty spalinowe wzorowane na tym kultowym polskim projekcie. Dziś firma koncentruje się na elektromobilności.
Przeczytaj też: Chińska marka jest równolatkiem Izery i już jest w sprzedaży w Polsce
Premiera auta odbyła się podczas Kongresu Nowej Mobilności organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Tegoroczna edycja odbywa się w Łodzi. Firma Vosco Automotive przyjechała na to wydarzenie z trzema autami: dwoma prototypami Vosco EV2 oraz poddanym konwersji dostawczym Fordem, który zaprezentowano jako auto do obsługi logistyki miejskiej