Na ostatniej prostej przed początkiem roku szkolnego warto zainteresować się ekologiczną wyprawką
Fjällräven to szwedzki producent odzieży i sprzętu turystycznego. W Polsce najczęściej kojarzony jest z plecakiem pomagającym dbać o proste plecy. Właśnie proponuje go w nowej, zielonej odsłonie.
Produkowany od lat 70-tych ubiegłego wieku plecak Fjällräven co roku znajduje na świecie ponad 200 tys. nabywców. Jego design przez lata niemal się nie zmieniał. Modyfikowany jest za to materiał, z którego plecak jest szyty. Po wersjach powstających z wełny z recyklingu, przyszedł czas na materiał z celulozy, czyli lyocell. Tkanina Pine Waeve w 100 proc. produkowana jest z roślin. Wyróżnia się trwałością i funkcjonalnością.
Przeczytaj też: Nie znasz zasady 6R? Poznaj i stosuj!
Nowa wersja plecaka produkowana jest w bardziej zrównoważony sposób – w porównaniu z modelami z klasycznych tkanin, w całym procesie zużywa się o 65 proc. mniej wody i 40 proc. mniej energii. Do farbowania wykorzystuje się też o połowę mniej chemikaliów. Fjällräven sięga po hodowlane i certyfikowane drewno z północy Szwecji. Jedno drzewo wystarcza do wyprodukowania 175 plecaków Tree-Kånken. Niestety nie są one tanie: w Polsce sprzedawane są po 500 zł. Producent zapewnia jednak, że nowa lyocellowa tkanina jest wyjątkowo trwała.
Przeczytaj też: Arkadia otwiera sklep z używanymi rzeczami
Jednak skompletowanie „ekowyprawki” nie musi sprowadzać się do kupna hipsterskiego plecaka. Warto poświęcić chwilę i wybrać produkty, które będą trwałe, łatwe w przetworzeniu i powstały z poszanowaniem środowiska. Nic nie wpływa tak dobrze na naszą planetę, jak ograniczanie produkcji i konsumpcji dóbr. Dlatego zanim wyruszysz do sklepu, poświęć chwilę na przygotowanie. Wyposażenie dzieci w ekologiczne produkty do szkoły wcale nie musi wiązać się z większymi wydatkami. Zebrałam kilka porad dotyczących zakupów szkolnych:
- Zaangażuj dziecko w przygotowania do szkoły i wytłumacz, które rozwiązania i produkty są dobre dla planety i dlaczego.
- Zrób szczegółową listę najpotrzebniejszych rzeczy, a potem dokładnie przejrzyj szuflady i szafki. Często kupujemy lub dostajemy przybory na zapas, a potem o nich zapominamy.
- Jeśli musisz kupić plecak, warto poszukać na platformach takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Czasm można znależć na nich zupełnie nowe albo mało używane plecaki z drugiej ręki, które spodobają się uczennicy lub uczniowi.
- Czytaj etykiety na zeszytach, blokach i teczkach. Produkty wyprodukowane z papieru pochodzącego z recyklingu są odpowiednio oznaczone. Błyszczące lakierowane okładki zeszytów nie nadają się do recyklingu.
- Kupując kredki i ołówki zwróć uwagę na pochodzenie drewna. Jeśli ma certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), masz pewność, że pochodzi z drewna z dobrze zarządzanego lasu.
- Wybierz z dzieckiem wielorazową butelkę na wodę, pudełko na drugie śniadanie czy woskowijki, w które będziecie pakować jedzenie. Dobre produkty będą służyć latami (ja sama mam w domu termos i pudełko na drugie śniadania, które mają już przeszło 10 lat i nadal świetnie służą).
- Zanim kupisz strój na wf – sprawdź czy znajomi nie mają koszulek, dresów lub bluz w dobym stanie albo wręcz takich, które nigdy nie były użyte, które możesz odkupić lub się wymienić.
- Napraw ubrania, które mają niewielkie przetarcia, rozdarcia czy dziury na kolanach.
- Wybierz się do sklepu z używanymi ubraniami i sprzętami. Często w takich miejscach można kupić rzeczy w bardzo dobrym stanie lub wręcz nowe.
- Często lepiej jednorazowo wydać większą kwotę na porządny sprzęt niż kupować kilka razy w ciągu roku tańsze zamienniki.
- Asertywnie odmawiaj i tłumacz, dlaczego nie warto wydawać pieniędzy na niektóre rzeczy; uczulaj, że część produktów jest zbędnych, a to, że dziecko ich pragnie, to podsycana przez marketingowców moda – ucząc dziecko odpowiedzialnej konsumpcji najlepiej dbasz o przyszłość jego i planety.
Zdjęcie: note thanun on Unsplash