To kolejny argument przemawiający za ograniczeniem mięsa w diecie i skupieniem się na kuchni bogatej w warzywa i owoce
Stwierdzenie, że dieta bogata w rośliny, w której ogranicza się spożycie mięsa, ma dobry wpływ na nasze organizmy oraz planetę, to banał. Wciąż jednak przybywa argumentów świadczących o jej pozytywnym oddziaływaniu. W czasopiśmie naukowym „BMJ Nutrition, Prevention & Health” opublikowano wyniki badania, które pokazują, że jedzenie roślinnych produktów zmniejsza nasilenie i czas trwania objawów Covid-19.
Przeczytaj też: H&M stawia na odzież używaną
W ramach badania naukowcy przyjrzeli się diecie blisko 3 tys. lekarzy i pielęgniarek w sześciu krajach. Pozytywny wynik zakażenia miało 568 uczestników badania. Analizowano, jak często występowała infekcja, a także jak ciężki był jej przebieg i czas trwania stwierdzonej choroby. Pomagała w tym ankieta internetowa zawierająca pytania o kryteria demograficzne, dane dotyczące diety oraz przebieg choroby.
Okazało się, że zarażeni pracownicy służby zdrowia mieli o 73 proc. mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia umiarkowanych lub ciężkich objawów zachorowania, jeśli stosowali dietę roślinną. W przypadku osób spożywających także ryby i owoce morza wynik wciąż był wysoki i sięgał 59 proc. Z kolei popularne w Polsce diety niskowęglowodanowa i wysokobiałkowa (przewidują duże spożycie mięsa i nabiału) zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu zachorowania na Covid-19.
Przeczytaj też: Nowa spółka zajmie się rozwojem OZE w grupie Orlen
Przebieg zakażenia Covid-19 jest nierzadko powiązany z ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Tymczasem wiele chorób, wśród nich cukrzyca typu 2, nadciśnienie, niektóre nowotwory, ale też choroby układu krążenia, mogą być efektem niewłaściwej diety.
Pozytywną informacją może być ta wskazująca na zmianę nawyków żywieniowych Polaków. Z badania przeprowadzonego przez Upfield wynika, że w czasie izolacji społecznej w 2020 roku 31,6 proc. ankietowanych kupowało więcej niż zwykle produktów pochodzenia roślinnego. Blisko połowa respondentów tłumaczyła to chęcią odżywiania się w sposób bardziej zrównoważony. Blisko co trzeci wskazał na potrzebę wzmocnienia układu odpornościowego.
Komentująca wyniki badań dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, wskazała, że nie powinny one być zaskoczeniem, bo prawidłowo odżywiony organizm szybciej zwalcza infekcję, a fitozwiązki, szczególnie przeciwutleniacze z warzyw, owoców, błonnik pokarmowy i tłuszcze roślinne wspomagają pracę układu immunologicznego. Osoby stosujące model żywienia oparty na odpowiednio zbilansowanej diecie roślinnej wykazują ogólnie mniejsze ryzyko rozwoju chorób i lepszą kondycję całego organizmu.