Założony przez legendarnego duńskiego projektanta Henrika Fiskera startup Fisker Inc. zaprezentował projekt nowego zeroemisyjnego pojazdu dla Watykanu
Projekt powstał na bazie SUV-a Ocean, który ma trafić na rynek w 2023 roku. Tym autem Fisker Inc. debiutuje na rynku motoryzacyjnym, choć za sterami startupu stoi doświadczony projektant, przez lata zawiązany m.in. z BMW.
Wyprodukowanie papamobile na pewno jest sporym wyzwaniem. Samochód dla papieża musi spełniać ścisłe normy bezpieczeństwa. Do tej pory papieże korzystali z samochodów przygotowywanych przez koncern Mercedes-Benz. Założenia Fiskera są bardzo ciekawe. – Moją inspiracją były deklaracje papieża Franciszka i jego troska o klimat, środowisko i ich wpływ na przyszłe pokolenia – mówi Henrik Fisker. Auto ma być przyjazne dla środowiska. Do jego produkcji użyte będą materiały pochodzące z recyklingu, m.in. będzie wyposażony w dywaniki zrobione z odłowionych z oceanu butelek PET.
Przeczytaj też: Cmentarzysko elektrycznych aut we Francji, poznaj fakty
O Fiskerze można powiedzieć, że jest pionierem niezależnej produkcji samochodów elektrycznych. Próbował kilka lat temu wejść na rynek z modelem Fisker Karma. Auto, choć było piękne i innowacyjne, niestety nie miało szansy na komercyjny sukces. Fisker przyznaje dziś, że pomimo lat spędzonych w wielkich koncernach, o niezależnej produkcji samochodów nie miał jednak pojęcia. Ocean może okazać się jednak sukcesem. Zaskakuje kilkoma oryginalnymi funkcjami oraz elastycznym modelem sprzedaży. O finanse Fisker już się tak bardzo nie martwi. Udziały w Fisker Inc. ma jego żona dr Geeta Gupta-Fisker, biotechnolożka, która znalazła się w drugim tysiącu najbogatszych ludzi na świecie listy Forbes i w Fisker Inc. odpowiada za finanse.
Przeczytaj też: Polski Ład ma niewiele do zaoferowania w kwestii klimatu
Mówiąc o papieżu i elektromobilności wypada przypomnieć, że Polska ma tu już pewne osiągnięcia. Przez lata w pielgrzymkach do kraju Janowi Pawłowi II towarzyszyły Melexy. Papież Franciszek także był wieziony Melexem podczas uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. W 2019 roku otrzymał niewielki chiński pojazd od uczestników „Pierwszej Emobilnej Pielgrzymki Polska-Watykan”. Pielgrzymi w ten sposób promowali deklarację partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności, podpisanej w czasie katowickiego COP24. Pielgrzymom w Watykanie towarzyszył m.in. minister Michał Kurtyka, stojący na czele restortu klimatu i środowiska.