Biznes poszukuje dostępu do zielonej energii głównie dlatego, że jej ceny wypadają coraz bardziej korzystnie na tle źródeł węglowych
Z każdym dniem przybywa informacji o przejęciach farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych w Polsce. Apetyt na nowe odnawialne źródła energii, czyli OZE, mają zarówno firmy energetyczne, fundusze inwestycyjne, jak i przemysł.
Przeczytaj też: Masz samochód elektryczny? Jest sposób, by ładować go taniej
Biznes poszukuje dostępu do zielonej energii głównie dlatego, że jej ceny wypadają coraz bardziej korzystnie na tle źródeł węglowych. O ile prąd ze słońca czy wiatru tanieje, to ceny energii z tradycyjnych elektrowni cały czas idą w górę. W IV kw. 2020 r. średnia cena sprzedaży energii elektrycznej w Polsce wynosiła 256 zł/MWh (wskaźnik wyliczony przez Urząd Regulacji Energetyki). Tymczasem energią w dostawach na przyszły rok handluje się już po około 300 zł/MWh. Dla porównania w grudniowej aukcji OZE firmy zaoferowały energię z wiatru i słońca po cenach z przedziału 162,8-233,3 zł/MWh. To nawet o 40 proc. taniej niż energia z sieci.
Przy takich różnicach cenowych nie dziwi, że firmy chcą mieć jak najwięcej własnej energii. – KGHM planuje w tym roku uruchomić kolejne projekty fotowoltaiczne i rozmawia o potencjalnych akwizycjach w obszarze OZE – powiedział podczas konferencji wynikowej prezes KGHM Marcin Chludziński.
Koncern nie informuje, o jakiej wielkości inwestycje chodzi. Będzie projekty fotowoltaiczne kupować, dlatego o tempie inwestycji przesądzi wynik rozmów z kontrahentami. Wiadomo jednak, że mocy OZE w 2021 roku przybędzie więcej niż w ubiegłym, gdy do użytku oddano pierwszą instalację przy Hucie Legnica o mocy 3 MW.
Warto przypomnieć, że akwizycje na rynku OZE są spójne ze strategią KGHM do 2030 roku, która zakłada, że połowę zapotrzebowania na energię grupa pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. KGHM prowadzi dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów.
Przeczytaj też: Lasy Państwowe zrezygnują z certyfikowania drewna?
Ostatnio w green-news.pl pisaliśmy również m.in. o tym, że Tauron uruchomimł następną farmę słoneczną, firma R.Power sprzedała duży pakiet instalacji PV w Polsce brytyjskiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments, a Orlen jest bliski przejęcia trzech farm wiatrowych.
Takich informacji na polskim rynku będzie już tylko przybywać.