Koncern w ten sposób chce podkreślić, że działa w zgodzie z naturą. W rzeczywistości trudno mówić o rewolucji – butelki pozostają plastikowe
Unilever generuje co roku 610 tysięcy ton plastikowych śmieci. Sprzedawane przez koncern artykuły chemii gospodarczej – płyny do mycia naczyń, do prania, środki do zmywarek, czyszczenia domu etc. – niemal wszystkie pakowane są w jednorazowe butelki i pudełka z tworzyw sztucznych.
Jednak firma zobowiązała się, że się poprawi i dzisiaj przedstawiła jedno z działań, które ma zredukujować zanieczyszczenia. Unilever wprowadza na rynek opakowania uzupełniające do środka czyszczącego w sprayu Cif Power & Shine. Zawierają 10-krotnie skoncentrowany płyn, który wlewa się do używanego wcześniej spryskiwacza i rozcieńcza wodą.
– Dzięki tym opakowaniom zużycie plastiku zmniejsza się o 75 proc. To oznacza mniej ciężarówek potrzebnych w transporcie i mniejszą emisję gazów cieplarnianych. Pracujemy też nad tym, aby do 2020 roku wszystkie ekorefillery (czyli te butelki ze skoncentrowanym środkiem) Cif i butelki z rozpylaczem były wykonane w 100 proc. z plastiku pochodzącego z recyklingu – pisze na swoim profilu LinkedIn Alan Jope, prezes Unilever.
Koncern zaznacza, że rozcieńczanie płynów w domach nie ma wpływu na jakość produktów. Zapowiada też, że butelki z koncentratem będą tańsze od oryginalnego produktu.
Działanie Unilevera to jeden z przykładów, jak koncerny próbują rozwiązywać problemy, które wcześniej same stworzyły, ale i to nie udaje się do końca. Skoro rozcieńczenie koncentratu nie zmienia jakości produktu, można od razu spytać, dlaczego środki od samego początku nie były sprzedawane w tej właśnie formie. Poza tym mniejsza plastikowa butelka to nadal butelka. Najlepsze dla środowiska będzie, jeśli po prostu tego nie kupicie.
Na rynku przybywa rozwiązań, które pozwalają czyścić dom bez chemii. I warto je rozważyć, bo tym sposobem nie tylko generuje się mniej śmieci, ale też eliminuje z otoczenia substancje chemiczne, które niekoniecznie są dobre dla zdrowia. Jeśli zaś chodzi konkretnie o Cif, który ma być dostępny w skoncentrowanej formie, to na razie w Polsce nie jest on sprzedawany.