Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE, Tauron i Enea razem wejdą w morskie farmy wiatrowe. Co może dać ich współpraca?

Trzy grupy energetyczne zapowiadają współpracę. Żadna z nich nie ma doświadczenia w rozwoju farm wiatrowych na morzu. Mają jednak coś innego

Trzy państwowe grupy energetyczne: PGE, Tauron oraz Enea zapowiadają podpisanie listu intencyjnego w sprawie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (w skrócie offshore). Według informacji green-news.pl utworzona zostanie nowa spółka. Więcej szczegółów na razie oficjalnie nie znamy, jednak mówi się, że państwowe firmy połączą siły, by wspólnie łatwiej ubiegać się o koncesje.

Przeczytaj też: Orlen buduje sporą farmę fotowoltaiczną

Warto przypomnieć, że żadna z wymienionych spółek nie ma doświadczenia w rozwoju tego rodzaju projektów. Najbardziej zaawansowana jest PGE, która inwestycje w farmy na morzu traktuje jako swój główny cel strategiczny. Chce dzięki temu osiągnąć neutralność klimatyczną. Od długiego już czasu PGE rozmawia o aliansie z technologicznym potentatem, duńską firmą Ørsted.

Tauron natomiast w końcówce ub.r. podpisał porozumienie o współpracy ze spółką należącą do dwóch europejskich koncernów: EDPR (portugalski EDP Renovaveis) i Engie (francuski). Umowa zakłada budowę dwóch farm wiatrowych na Bałtyku. Została zawarta po kilkumiesięcznych negocjacjach.

Z kolei Enea prowadziła wcześniej negocjacje z hiszpańską Iberdrolą. Chociaż z rozmów nic konkretnego nie wynikło, to poznańska spółka podtrzymuje zainteresowanie rozwojem wiatraków na morzu.

Współpraca między polskimi spółkami może mieć kilka wymiarów. Po pierwsze, od jakiegoś już czasu mówi się o nadchodzącym połączeniu grup energetycznych, po ich wcześniejszym „oczyszczeniu” z węgla. Po drugie, rząd przygotowuje nowy plan zagospodarowania obszarów morskich. Zdaniem osób związanych z rozwojem farm wiatrowych na morzu, nawet połowa dotychczas wydanych pozwoleń na rozwój projektów może przy okazji zmienić właścicieli. Można się domyślać, że państwowe spółki będą miały ułatwione zadanie w pozyskiwaniu nowych koncesji.

Przeczytaj też: Senat jednogłośnie daje zielone światło dla morskich farm

Tak, czy inaczej, widać, że PGE, Tauron i Enea szykują się na nowe otwarcie w segmencie offshore wind. Sprzyja temu przyjęcie przez parlament nowych przepisów, które już w lutym mogą wejść w życie.

Więcej szczegółów spółki podadzą podczas konferencji prasowej, którą zaplanowano na godzinę 12:00.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies