Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Historyczna decyzja: Senat jednogłośnie daje zielone światło dla morskich farm wiatrowych. Czekamy na podpis prezydenta

Sytuacje, kiedy poski parlament jest tak zgodny, nie trafiają się często. Na szczęście politycy wiedzą już, że kraj nie może dłużej zwlekać z rozwojem wiatraków na Bałtyku

Senat stosunkiem głosów 100:0 przyjął ustawę o promowaniu morskich farm wiatrowych. Do dokumentu, który wpłynął z Sejmu, nie zgłoszono żadnych poprawek. To bezprecedensowa sytuacja. Oznacza ona, że ustawa trafi prosto na biurko prezydenta i tam będzie czekać na podpis Andrzeja Dudy. Realnie rzecz biorąc, nowe przepisy mogą wejść w życie już na przełomie stycznia i lutego.

Przeczytaj też: Góra pieniędzy na fotowoltaikę. Kontynuacja programu „Mój prąd”

To zdecydowanie dobra informacja dla inwestorów rozwijających projekty morskich farm wiatrowych, takich jak PGE, Polenergia i Equinor oraz Orlen. W pierwszej rundzie wsparcia morskie wiatraki o łącznej mocy 5,9 GW zostaną objęte systemem kontraktów, które pozwolą im sprzedawać energię po stałej cenie. To warunek konieczny, by rozmawiać z bankami o finansowaniu inwestycji. Pomoc publiczna będzie przyznawana w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

– Regulacje zawarte w tzw. ustawie offshore, stanowią podwalinę rozwoju dla farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku, będą przez dekady wspierać transformację Polski w kierunku niskoemisyjnym. Uruchomienie inwestycji wartych około 130 mld zł pomoże zniwelować negatywne skutki spowolnienia wywołanego przez pandemię. Bo to nie tylko bezpośredni zastrzyk gotówki dla gospodarki, ale także wpływy z podatków do budżetu centralnego i budżetów gminnych, dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy oraz szansa na budowę silnego przemysłu wokół sektora czyli m.in. rewitalizację polskich stoczni i portów – podkreśla Kamila Tarnacka, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Pierwsze farmy wiatrowe, które zostaną uruchomione w oparciu o nowe przepisy, mogą zacząć produkować energię już w 2025 r. A do tak zbudowanego systemu wsparcia będzie można dołączyć do 30 czerwca 2021 roku. W kolejnych latach finansowanie będzie przyznawane już w formule konkurencyjnych aukcji, organizowanych w terminach określonych w ustawie, dla farm o łącznej mocy 5 GW.

Warto jednak pamiętać, że samo uchwalenie ustawy o morskich wiatrakach nie kończy prac nad przepisami dla OZE na morzu. Branża czeka jeszcze na rozporządzenia wykonawcze do ustawy. Konieczna jest np. decyzja w sprawie maksymalnych cen, po jakich sprzedawana będzie energia z morskich wiatraków. Niezbędne są też regulacje określające wymagania techniczne dla instalacji zlokalizowanych na morzu, rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu ekspertyz i planów w celu spełnienia wymagań z zakresu bezpieczeństwa morskiego, rozporządzenie w sprawie zakresu ekspertyz w zakresie oceny wpływu instalacji na systemy obronności państwa, a także zasady ewentualnego odkupu sieci łączącej farmy morskie z lądem przez operatora systemu przesyłowego. W drodze jest również nowy plan zagospodarowania obszarów morskich.

– Potencjał energetyczny Bałtyku jest olbrzymi, a warunki panujące w polskiej części morza są jednymi z najlepszych do realizacji tego typu inwestycji. Powinniśmy to wykorzystać. Docelowo do polskiego systemu możemy przyłączyć nawet 28 GW mocy w morskich farmach wiatrowych i dzięki temu zająć pozycję lidera regionu – dodaje Kamila Tarnacka.

Przeczytaj też: Akcjonariusze naciskają na HSBC. Chcą neutralności klimatycznej

Energia płynąca z Bałtyku nie powinna mocno obciążać kieszeni odbiorców prądu. Ustawa offshore zawiera bowiem szereg mechanizmów chroniących przed nadmiernym wzrostem cen energii wynikającym z rozwoju nowej na polskim rynku technologii OZE. Warto też przypomnieć, że energia z wiatru tanieje, w przeciwieństwie do prądu z węgla, który wciąż jest podstawą polskiej energetyki.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies