Decyzja zapada, gdy Lasy Państwowe szykują się do pozyskiwania drewna na unikalnych w skali świata terenach
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO przyjął decyzję, która nie pozostawia wątpliwości – wszystkie działania prowadzone na terenie Puszczy Białowieskiej muszą być podporządkowane zachowaniu jej unikalnej wartości jako światowego dziedzictwa. Jedynym wyjątkiem od tej zasady może być ochrona bezpieczeństwa ludzi.
UNESCO zaleca ograniczenie przyszłego pozyskiwania drewna w Puszczy Białowieskiej do niezbędnych działań służących celom bezpieczeństwa publicznego i czynności związanych z ochroną przyrody. Komitet zalecił również Polsce jak najszybsze rozpoczęcie prac nad całościowym planem zarządzania Puszczą Białowieską. W przeciwnym razie Puszcza zostanie wpisana na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu, co będzie wizerunkową wpadką.
Przedstawiciele UNESCO skrytykowali wycinkę drzew, którą w polskiej części Puszczy prowadzono od 2016 do 2018 roku na mocy decyzji Lasów Państwowych. Przypomnijmy – drzewa wycinano również w strefie częściowo chronionej, obejmującej stare fragmenty lasu. Według Komitetu, działania te mają negatywny wpływ na środowisko. Wycinkę za nielegalną uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. UNESCO pochwaliło Polskę za jej zawieszenie.
Puszcza Białowieska jest jednym z ostatnich zachowanych lasów naturalnych w Europie i jednym z pierwszych miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest cenna ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze i różnorodność biologiczną.
Decyzja UNESCO zbiega się w czasie z działaniami Lasów Państwowych, by wrócić do wycinki. Aneksy do planów zarządzania lasami czekają już tylko na podpis ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Zdaniem aktywistów, szef resortu środowiska przedkłada jednak biznesowe cele Lasów Państwowych ponad ochronę przyrody. Do premiera trafiła skarga w tej sprawie.