Zdaniem ekonomistów EBC ograniczy zakupy obligacji emitowanych przez firmy prowadzące „brudne” biznesy, które generują dużo CO2
Banki centralne Europy już od jakiegoś czasu mówią o konieczności wspierania walki ze zmianami klimatu. W green-news.pl przeczytasz o tym np. tutaj. Wyjątek stanowi na razie NBP, o czym więcej dowiesz się z kolei pod tym linkiem. Aktywnie w proces dekarbonizacji włączają się za to instytucje takie jak Europejski Bank Inwestycyjny (szczegóły tutaj).
Przeczytaj też: Ubezpieczyciele płacą miliardy przez zmiany klimatu
Początek 2021 r. przynosi bardzo ciekawą informację ze styku świata finansów i klimatu. Jak pisze Financial Times, szefowa Europejskiego Banku Centralnego, Cristine Lagarde przekształci go w forpocztę walki ze zmianami klimatu. Lagarde już wcześniej deklarowała, że przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej stanie się jednym z priorytetów EBC. W połowie 2021 r. zakończy się strategiczny przegląd narzędzi i zadań banku centralnego Europy, które mogą służyć temu celowi.
Według ekonomistów ankietowanych przez FT, EBC ograniczy zakupy obligacji emitowanych przez koncerny paliwowe i inne podmioty, które emitują duże ilości dwutlenku węgla. Skończy się tym samym „neutralność rynkowa”, zgodnie z którą bank kupował obligacje akcje firm ze wszystkich gałęzi gospodarki bez względu na ich podejście do środowiska i ślad węglowy.
Inne duże instytucje finansowe również myślą o tym, jak rozwiązać problem zmian klimatycznych. Bank Anglii w połowie 2021 r. przeprowadzi w sektorze „klimatyczne” stress testy – będzie badać odporność banków na czynniki ryzyka wynikające ze zmian klimatu. Z kolei szwedzki bank centralny pozbył się niedawno obligacji emitowanych przez regiony Australii i Kanady, ponieważ wspierały one działalność generującą zbyt dużo emisji CO2.
Przeczytaj też: To były wyjątkowo zielone święta. Polska ma nowy rekord
Cały czas przybywa rządów i instytucji, dla których neutralność klimatyczna nie jest pustym hasłem, tylko realnym celem na nadchodzące lata. Oby 2021 rok przyniósł jak najwięcej zmian w tym zakresie.
Foto: Daina Le Ladric, European Parliament, 2019