Stolica będzie mieć łącznie 800 ogólnodostępnych punktów łaodwania aut na prąd
Rada Warszawy przyjęła plan budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie miasta. Uchwała zakłada, że w stolicy powstanie 816 punktów ładowania w ponad 400 ogólnodostępnych stacjach. Rozwój elektromobilności jest jednym z warunków trwałej poprawy jakości powietrza. Wiadomo jednak, że kierowcy nie będą przesiadać się do pojazdów zeroemisyjnych, jeśli nie będzie ich gdzie ładować.
Przeczytaj też: Finansowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych będzie łatwiejsze
Ustawa o elektromobilności z 2018 roku zobowiązała samorządy do budowy odpowiedniej infrastruktury. Na przykład w Warszawie powinno być przynajmniej 1000 punktów ładowania. Dziś jest ich około 180. Ładowanie samochodu elektrycznego jest możliwe także w domu, ze zwykłego gniazdka. Koszty są wtedy niewielkie, ale problemem pozostaje czas ładowania. Nowe punkty będą miały moc minimum 22 kW, co przyspieszy nieco czas ładowania.
Przeczytaj też: Warszawa miała uruchomić sieć czujników monitorujących jakość powietrza. Jest opóźnienie
Stacja ładowania to odpowiednik stacji paliw. W praktyce jest to niewielki słupek z dwoma miejscami postojowymi dla ładowanych pojazdów. Nowe warszawskie stacje powstaną we wszystkich dzielnicach, a o lokalizacjach zdecydowały konsultacje z mieszkańcami. Budową zajmie się dwóch operatorów stołecznej sieci elektroenergetycznej: innogy Stoen Operator i PGE Dystrybucja. Plan jest rozłożony na trzy lata, przy czym zdecydowana większość punktów ma być przyłączona w 2022 roku. Szczegóły dotyczące lokalizacji, mocy i terminów przyłączenia opublikowano na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy.
Przeczytaj też: Warszawa neutralna klimatycznie do 2050 roku