Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Uwierz naukowcom, którzy od dawna przed tym ostrzegali. Za nami najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów

2020 będzie też prawdopodobnie najgorętszym dotychczas rokiem. Czas zacząć walczyć ze zmianami klimatu i przyzwyczajać się do tego, czego już nie cofniemy

Coraz bardziej powszechne jest kwestionowanie wiedzy naukowej, również tej w kwestii zmian klimatu. Niestety kolejne dane potwierdzają, że uczeni jednak od samego początku mieli rację: żyjemy w epoce globalnego kryzysu klimatycznego. Przegrzewająca się z powodu działalności człowieka Ziemia ustanawia kolejne rekordy temperatur.

Przeczytaj też: Polski startup dostał miliony na walkę ze smogiem

Przypomina o tym kolejny odczyt z unijnego programu Copernicus: temperatura we wrześniu br. była wyższa o 0,05 st. C niż w rekordowym wrześniu rok wcześniej oraz o 0,08 st. C wyższa niż w drugim rekordowym wrześniu 2016 r. Była też o niemal dwie trzecie stopnia wyższa od średniej z lat 1981-2010.

Temperatury były znacznie powyżej średniej w wielu regionach świata, w tym u wybrzeży północnej Syberii, na Bliskim Wschodzie, w części Ameryki Południowej, Australii, Francji, Tybecie, części Afryki Północnej i na zachodnich Bałkanach. Z kolei w hrabstwie Los Angeles w Kalifornii słupki pokazały na początku września 49 stopni.

Przeczytaj też: Boris Johnson szykuje zieloną rewolucję

Nie lepiej jest w Europie. Temperatura przekroczyła średnią z lat 1981-2010 aż o 1,8 stopnia. Mocno odczuliśmy to również w Polsce, gdzie wrzesień powoli staje się kolejnym miesiącem meteorologicznego lata. Gołym okiem widać też, jak zmieniają się burze i opady, które coraz częściej mają charakter nawałnic. Jeśli taki zestaw danych do Ciebie nie przemawia, może zajrzyj do artykułów green-news.pl, w których piszemy o bardziej długoterminowych prognozach i zacznij się przyzwyczajać np. do ekstremalnej pogody w Polsce. Świat naukowy kolejny raz ostrzega, że kryzys klimatyczny już trwa, jest groźniejszy niż uważano i ludzkość może przez niego wyginąć. Kryzysowi można też starać się przeciwdziałać. To wymagałoby jednak radykalnych zmian, m.in. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies