Fotowoltaika ma być częścią „Zielonej zmiany”, którą zapowiada producent węgla koksowego
Niedługo nie będziemy mieć już w Polsce ani jednej spółki górniczej, która nie chciałaby inwestować w elektrownie słoneczne. Pisaliśmy w green-news.pl, że swoje kopalnie energią ze słońca zasilić chce Polska Grupa Górnicza. O budowie farmy fotowoltaicznej myśli też należąca do Enei lubelska Bogdanka. Dość ambitny plan rozwoju źródeł energii ze słońca ma też koncern miedziowy KGHM. Już wkrótce do grona tego dołączy Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW.
Przeczytaj też: Polski sąd wypowiedział się w sprawie kryzysu klimatycznego
– Mając na uwadze wdrażany program tzw. Zielonej zmiany, grupa prowadzi poszukiwania partnera biznesowego do realizacji projektów fotowoltaicznych – mówi cytowany przez agencję ISBnews wiceprezes JSW Artur Dyczko. Obecnie trwa analiza inwestycji i wybierane są lokalizacje pod elektrownie.
Wiadomo już, że pierwsza farma słoneczna o mocy ok. 3 MW powstanie na terenach niedaleko kopalni „Budryk” w Ornontowicach. Zlokalizowany jest tam zakład odsalania wody. Elektrownia słoneczna niemal w 100 proc. pokryje zapotrzebowanie na prąd. Rozpoczęcie inwestycji jest planowane już w przyszłym roku.
Przeczytaj też: Polski miliarder pożegna się z węglem
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego w Unii Europejskiej. Węgiel koksowy jest zużywany przede wszystkim do produkcji stali (niezbędnej do budowy np. farm wiatrowych). Został niedawno uznany przez UE za surowiec krytyczny.
Foto: Dawid Lach, JSW