Były menedżer Orlenu rozwija jeden z największych projektów solarnych w Polsce – dowiedział się green-news.pl. Spółka nazywa się Naturalna Energia
Naturalna Energia to całkowicie prywatny, polski podmiot. Powstał w 2017 roku, by zarządzać istniejącymi już wtedy projektami fotowoltaicznymi. – Na bazie wcześniejszych doświadczeń w branży OZE zajęliśmy się optymalizacją zarządzania i minimalizacją kosztów funkcjonowania farm fotowoltaicznych – mówi Dominik Cichecki, założyciel Naturalnej Energii, a jednocześnie jeden z inicjatorów klastra energii, który działa na terenie powiatu stargardzkiego, który skupia między innymi lokalne samorządy zainteresowane zieloną energią.
Przeczytaj też: Już 100 sklepów Dino produkuje energię ze słońca
Do funkcjonującej już spółki w roli udziałowca dołączył Łukasz Hołubowski, wcześniej m.in. menedżer w PwC, prezes Agencji Rynku Rolnego i spółki Orlen Paliwa.
– Na bazie wcześniejszych doświadczeń uzyskanych z jednej strony w zachodniopomorskim klastrze, a z drugiej moich – korporacyjnych, zaczęliśmy prace nad nowym, dużym projektem fotowoltaicznym. Przygotowaliśmy dokumentację, w tym również warunki przyłączenia do sieci dla farmy fotowoltaicznej o mocy 108 MW – mówi Łukasz Hołubowski. Wyjaśnia, że farma niemal w całości położona będzie na terenach blisko miasta, Stargardu Szczecińskiego. To ułatwia dostęp do lokalnych firm będących znaczącymi w skali regionu odbiorcami energii, które już dziś sygnalizują zainteresowanie kupnem zielonej energii.
Jednocześnie spółka prowadzi rozmowy z kilkoma dużymi inwestorami, którzy są zainteresowani wejściem na polski rynek OZE. Do połowy sierpnia planowane jest domknięcie spraw formalnych dotyczących projektu, tak aby zgłosić część farmy do najbliższej aukcji OZE (w której Urząd Regulacji Energetyki rozdziela rządowe wsparcie dla źródeł zielonej energii). Wygrana aukcja będzie gwarantowała stabilną cenę sprzedaży, ale planowane jest również podpisanie umów PPA (umowy sprzedaży energii klientom biznesowym, ang. Power Purchase Agreement).
Naturalna Energia zakłada, że tak skonstruowany model biznesowy będzie przynosił stabilne przychody. Realizację takich planów wspomagają inwestorzy, z którymi trwają rozmowy o projekcie. Instytucje finansowe chętnie wspierają dziś OZE, o czym regularnie piszemy na green-news.pl. Naturalna Energia zakończy budowę farmy i dostarczy pierwszą część energii już w przyszłym roku.
Przedstawiciele spółki deklarują, że doświadczenia z działalności w województwie zachodniopomorskim w szczególności w klastrze znacznie ułatwiają rozwój projektu. Samorządowcy i lokalni mieszkańcy, którzy już dziś czerpią energię z mniejszych farm fotowoltaicznych, chętniej współpracują i rozmawiają np. o dzierżawie gruntów. Naturalna Energia inwestuje również w budowę lokalnych mikrosieci dystrybucyjnych. – Dzięki takim rozwiązaniom możemy obniżać koszty inwestycyjne i operacyjne oraz straty wytworzonej energii. Jednocześnie nasz projekt będzie pierwszym tak dużym uruchomionym w Polsce. Dzięki efektowi skali oferta, którą jesteśmy w stanie przedstawić firmom, będzie konkurencyjna na tle reszty rynku – dodaje Dominik Cichecki.
Przeczytaj też: Columbus zaczyna sprzedaż pomp ciepła i magazynów energii
Dotychczasowe doświadczenia Naturalnej Energii z rozwojem OZE są na tyle pozytywne, że na jednym projekcie się nie skończy.
– Zaczęliśmy już prace nad drugim projektem o mocy 100 MW, również w woj. zachodniopomorskim. Celem jest dojście do łącznej mocy 500 MW na terenie Polski. Faktycznie trwają intensywne prace nad realizacją tego celu. Myślę, że wszystkie te projekty uda się zainicjować w 2021 roku – podsumowuje Cichecki.