Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGNiG skręca w zielone. Będzie jednym z głównych graczy w polskiej branży OZE

PGNiG zapowiada miliardowe inwestycje. Na celowniku są głównie farmy wiatrowe i fotowoltaika

„Już oficjalnie wykonujemy zwrot w stronę zielonej energii” – poinformowało we wtorek 9 czerwca PGNiG, czyli spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. To kontynuacja strategicznego kierunku zapowiedzianego niedawno przez gazowy koncern (przeczytasz o tym tutaj).

Co konkretnie zapowiedziało dziś PGNiG? Do 2022 roku chce zbudować portfolio około 900 MW mocy w odnawialnych źródłach energii (OZE). Będą to głównie farmy wiatrowe i fotowoltaika. Jak zapowiada Arkadiusz Sekściński, wiceprezes grupy ds. rozwoju, w okresie wykraczającym poza 2022 r. PGNiG na inwestycje w OZE wyda do 4 mld zł. Na celowniku jest również rozwój magazynów energii, inwestycje w obszarze biometanu i wodoru.

Przeczytaj też: Zobacz największe finansowanie fotowoltaiki w Polsce

W pierwszym okresie jasne jest, że grupa będzie przejmować istniejące już projekty. Będzie jednak budować własne kompetencje w zakresie budowy fotowoltaiki i wiatraków.

Zacznie się od najprostszych projektów, czyli od montowania instalacji fotowoltaicznych na własnych budynkach i gruntach. Trwa już postępowanie zakupowe i jeszcze w sierpniu na dachach w głównej siedzibie PGNiG przy ulicy Kasprzaka staną pierwsze panele fotowoltaiczne.

Grupa PGNiG dysponuje również ogromnymi grutami. – Wyselekcjonowaliśmy te, na których stanąć mogą elektrownie słoneczne. Szacujemy obecnie, że na terenach od Podkarpacia i Sanoka aż po nasze tereny w woj. pomorskim stanąć może co najmniej 40 MW mocy w fotowoltaice – wyjaśnia Sekściński.

Przeczytaj też: Polenergia hoduje pszczoły na farmie słonecznej

Spółka zaznacza też, że nadal jest zainteresowana morskimi farmami wiatrowymi, choć ze względu na skalę projektów i długi czas ich realizacji na konkrety ze strony PGNiG przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Foto: WindEurope

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: OZE, PGNIG

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies