Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Przewodnicząca Komisji Europejskiej chce „Planu Marshalla” dla unijnej gospodarki

Wbrew nadziejom niektórych polskich polityków szefowa KE jasno powiedziała, że dekarbonizacja, czyli odchodzenie od węgla, pozostaje jednym z priorytetów

Kolejny budżet UE powinien przybrać formę nowego „Planu Marshalla”, aby przyspieszyć wyjście Europy z kryzysu koronawirusowego – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen prezentując na konferencji pakiet pomocowy dla krajów UE najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Wyjaśniła, że priorytety – digitalizacja, dekarbonizacja i wzmacnianie gospodarki – nie ulegną zmianie. Na tych filarach oparty będzie unijny impuls inwestycyjny.

Przeczytaj też: Mimo koronawirusa, żadnego schodzenia z zielonej ścieżki

– Podczas tego kryzysu potrzebujemy szybkich odpowiedzi. Nie możemy sobie pozwolić na to, by poświęcić rok, dwa czy trzy na poszukiwanie właściwych rozwiązań – powiedziała, dodając, że budżet UE na lata 2021-2027, znany jako wieloletnie ramy finansowe (WRF), jest najsilniejszym narzędziem, jakim dysponuje obecnie Europa.

– Chcemy ukształtować WRF w taki sposób, aby by był częścią naszego planu naprawczego. Wielu w tej chwili wzywa do czegoś, co może być określane planem Marshalla. Myślę, że budżet europejski powinien nim być – podsumowała Ursula von der Leyen.

Przypomnę, że Plan Marshalla był programem pomocy Stanów Zjednoczonych dla Europy odbudowującej się po zniszczeniach z okresu II Wojny Światowej. Wprowadzono go w 1948 roku.

Przeczytaj też: W Chinach kwarantanna uratowała więcej osób, niż zabił COVID-19

Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa UE zaczęła prace nad Nowym Zielonym Ładem, który ma doprowadzić Europę do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Najbardziej prowęglowi polscy politycy chcieliby poluzowania polityki klimatycznej, ale wszystko wskazuje na to, że mimo wyzwań z jakimi UE przyjdzie mierzyć się w związku z kryzysem, kołem zamachowym będzie „zielona szczepionka”, a nie węglowa tarcza antykryzysowa, o którą apelują dziś na przykład górniczy związkowcy ze Śląska.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies