Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jadwiga Emilewicz zapowiada zazielenianie polskiej gospodarki. Trzymamy za słowo

Zielone światło dla dużych zmian w polskiej energetyce i gospodarce. I to wszystko przez najbliższe cztery lata

Czasem słuchając krajowych polityków można powiedzieć, że „opadają ręce”. Przy okazji Barbórki dosłownie kilka dni temu mogliśmy usłyszeć, że polski rząd nie przyjmuje do wiadomości, że era węgla się kończy i że nie ma on przyszłości. Faktycznie, jeśli trzy czwarte energii czerpie się z tego surowca, sygnały o zmianie tego stanu rzeczy mogą stanowić spory dysonans poznawczy. Jednak choćby problemy z rentownością nowych projektów węglowych w Polsce i Europie czy niechęć instytucji finansowych do ich wspierania pokazują, że pewna era się kończy. Z kolei projekty w energetyce odnawialnej wzbudzają dużo większe zainteresowanie inwestorów, mają też dużo większe poparcie społeczne.

Przeczytaj też: EBI wycofa się z finansowania paliw kopalnych

Dlatego to, co od samego początku postulujemy na green-news.pl, to konstruktywne podejście do tematu i próba przeorganizowania polskiej energetyki i gospodarki w taki sposób, by w możliwie najmniejszym stopniu bazować na węglu, natomiast rozwijać nowe i coraz bardziej konkurencyjne cenowo technologie zero- i niskoemisyjne.

Na szczęście w rządzie również widać, że pragmatyczne podejście do tematu zyskuje na popularności. Wystarczy spojrzeć na to jedno zdanie.

– Polska gospodarka ma w ciągu najbliższych czterech lat być dużo bardziej zielona – powiedziała w poniedziałek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas poniedziałkowej konferencji. – Chcemy, by polska gospodarka zazieleniła się bardzo mocno. Nie dlatego, że wymaga tego od nas Komisja Europejska, czy europejska polityka klimatyczna, ale dlatego, że wymaga tego zdrowy rozsądek – dodała minister rozwoju cytowana przez PAP Biznes.

Przeczytaj też: Banki chcą finansować farmy wiatrowe Orlenu

Podobnie wypowiadała się jakiś czas temu inna bardzo ważna dla polskiej energetyki kobieta – Monika Morawiecka, szefowa PGE Baltica. W Brukseli powiedziała, że biorąc pod uwagę zmiany cen energii z poszczególnych technologii, Polska tak naprawdę nie może sobie dłużej pozwolić na to, by nie mieć swoich morskich farm wiatrowych.

Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiedzi minister Jadwigi Emilewicz się spełnią i faktycznie będziemy zmierzać w Polsce w bardziej przyjaznym dla środowiska kierunku. Od dłuższego czasu mówi się o nowych szykowanych pod auspicjami Jadwigi Emilewicz analizach w sprawie polskiej transformacji energetycznej, które mogą być merytorycznym wkładem zarówno do nowej wersji polityki energetycznej kraju, jak i oczekiwanego przez Brukselę Krajowego planu działań na rzecz energii i klimatu.

Przeczytaj też: Parlament Europejski ogłasza klimatyczny stan wyjątkowy

Zgodnie z zapowiedziami minister rozwoju, MR kończy prace nad nową Krajową Strategią Niskoemisyjną, w której przygotowano pięć scenariuszy transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Do końca miesiąca dokument zostanie przedstawiony na Komitecie do spraw Europejskich. To pozytywny sygnał przed nadchodzącą Radą Europejską, która rozpoczyna się już w najbliższy czwartek. Głównym punktem rozmów będzie próba zatwierdzenia unijnego planu dochodzenia do pełnej neutralności klimatycznej w 2050 r.

Foto: MR, Twitter

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies