Nawet państwowe spółki zaczynają już inwestować w zieloną energetykę. PGE Energia Odnawialna na terenach zakładów chemicznych Siarkopol zbuduje pierwszą w kraju instalację fotowoltaiczną na potrzeby jednego odbiorcy przemysłowego
Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol należące do Grupy Azoty podpisały w poniedziałek list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej przez PGE Energia Odnawialna. Instalacja o mocy 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh w najbardziej prawdopodobnym wariancie będzie produkowała czystą energię na własne potrzeby Siarkopolu. Firmy nie wykluczają dalszego znaczącego rozwoju projektu, w formule wspólnego przedsięwzięcia.
Elektrownia słoneczna będzie zbudowana na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych Siarkopolu na terenie świętokrzyskiej gminy Osiek. Według wstępnych planów, do końca tego roku zostanie zawarta umowa ustalająca szczegóły współpracy, a elektrownia składająca się z ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych rozpocznie działalność w połowie 2022 r. - Współpraca z PGE Energia Odnawialna pomoże nam zmniejszyć znacząco tzw. ślad węglowy, czyli całkowitą emisję gazów cieplarnianych wynikającą z naszej działalności. Ponadto projekt ten pozwoli nam nie tylko optymalizować koszty działalności, dzięki niższym przewidywalnym kosztom energii, ale będzie też istotny dla regionu z uwagi na dodatkowe wpływy podatkowe gminy – stwierdził prezes Siarkopolu Trajan Szuladziński.
Spółka PGE nie wyklucza natomiast, że w kolejnych etapach partnerzy dobudują kolejne podobne elektrownie na nieużytkowanych ternach kopalni siarki o łącznej mocy nawet kilkudziesięciu megawatów, ale już w formule spółki, z opcją wykorzystania możliwości oferowanych przez aukcyjny system wsparcia. W ramach współpracy PGE rozważa również wyposażenie elektrowni PV w magazyn energii. Pomógłby on dopasować produkcję instalacji do zapotrzebowania Grupy Azoty lub służyłby jako zapasowe źródło zasilania.
Umowa między PGE a Siarkopolem ma formułę corporate PPA czyli Power Purchase Agreement - to coraz bardziej popularne na Zachodzie oraz w Polsce rozwiązanie umożliwia zakup czystej energii bezpośrednio od producenta. Firma wykładająca środki na źródło energii ma z kolei gwarancję stabilnych przychodów po jej uruchomieniu.
Będzie to również pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaniczna, która będzie sprzedawać energię elektryczną bez wsparcia w postaci aukcji czy zielonych certyfikatów. Firma podkreśla , że dzięki tej inwestycji m.in. zwiększy się udział OZE w bilansie energetycznym kraju, zgodnie z wytycznymi polityki klimatycznej UE. Natomiast Siarkopol liczy też, że zyska dzięki niższym kosztom energii.