Zawały, udary, ataki astmy – przybywa ich w dni, w które stan powietrza jest najgorszy
Do takich wniosków doszli naukowcy z King`s College London. Obserwowali sytuację w dziewięciu brytyjskich miastach: Londynie, Birmingham, Bristolu, Derby, Liverpoolu, Manchesterze, Nottingham, Oxfordzie i Southampton. Okazało się, że kiedy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone, dochodzi do nagłych przypadków pogorszenia zdrowia. Statystyki w badaniu, o którym pisze PAP, uzyskano w bardzo prosty sposób, podsumowując liczbę wezwań karetek pogotowia.
Przeczytaj też: Smog skraca nasze życie, szczególnie w dużych miastach
Kiedy stan powietrza się pogarszał, odnotowywano o ponad 120 przypadków zawałów serca więcej, o 230 wyższą liczbę udarów mózgu i o prawie 200 więcej ataków astmy niż zazwyczaj. A w badaniu szacowano stan zdrowia tylko na podstawie liczby wyjazdów karetek pogotowia. Nie wzięto pod uwagę przypadków, w których pogorszył się stan zdrowia osób już przebywających w szpitalach. Im większe miasto, tym problemów ze zdrowiem mieszkańców było więcej.
Naukowcy podkreślili, że smog wpływa negatywnie na stan zdrowia także w dłuższym okresie, przyczyniając się do większej liczby przypadków zachorowań na raka płuca czy do problemów z układem oddechowym. Badacze z King`s College London oceniają, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w dziewięciu sprawdzanych przez nich miastach o jedną piątą, spowodowałoby spadek przypadków raka płuca o 5-7 proc.
Przeczytaj też: Kontrowersyjny plakat o PKO BP. Bank zaprzecza zarzutom
Niestety do krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie należy również Polska. Jest pod tym względem na drugim miejscu, zaraz za Bułgarią. Na kolejnych uplasowały się Czechy, Słowacja, Cypr, Słowenia, Włochy, Węgry, Rumunia i Litwa.
Foto: breezy.pl