Grupa energetyczna podpisała porozumienie z Agencją Rozwoju Przemysłu. Zamówienia mogą trafić do Autosanu
Są nowe szczegóły w sprawie tego, w co inwestować będzie utworzony przez PGE fundusz Eko-Inwestycje, który docelowo będzie dysponował kwotą 1,5 mld zł. Zarządzać nim będzie towarzystwo TFI Energia, a środki na inwestycje dadzą spółki z grupy PGE.
Przeczytaj też: EBI wyjdzie z wspierania projektów złych dla klimatu?
– PGE, za pośrednictwem funduszu, wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu zainicjowała w Sanoku projekt, w ramach którego pozyskiwane będą kontrakty na dostawę, dzierżawę lub długoterminowy wynajem autobusów elektrycznych – brzmi komunikat grupy energetycznej.
W praktyce oznacza to, że PGE i ARP utworzą spółkę, która będzie zamawiać od polskich spółek autobusy, a potem sprzedawać je lub wynajmować samorządom. Będą to glównie tak zwane gimbusy, którymi dzieci dowożone są do szkół.
Przeczytaj też: Elektryczne ładowarki na niemieckich stacjach Orlenu
PGE zapewnia o zaangażowaniu w rozwój elektromobilności. Postawiła 60 punktów ładowania samochodów na prąd w całym kraju (są zasilane energią z odnawialnych źródeł) oraz rozwija carsharing – przejęła spółkę 4Mobility.
Na zamówienia od dostawców autobusów elektrycznych PGE może wydać maksymalnie 300 mln zł. Tworząc fundusz zastrzegła bowiem, że nie może on zaangażować w jeden projekt powyżej 20 proc. swojej wartości.
Foto: Wikimedia Commons, Cezary p