Finlandia przyspiesza dekarbonizację i rezygnuje z węgla w elektrociepłowni Salmisaari w Helsinkach. Wiele wskazuje na to, że cel związany z porzucaniem węgla, ustalony na maj 2029 roku, może zostać osiągnięty przez to państwo wcześniej niż zakładano
Wtorek 1 kwietnia 2025 roku zapisze się w historii Finlandii i stolicy tego kraju. Od tego dnia elektrociepłownia Salmisaari, należąca do firmy Helen, przestanie spalać węgiel kamienny. Zamiast tego wciąż będzie wykorzystywać pellet (zużywano go od 2015 roku po modernizacji jednostki) oraz dwa bojlery elektryczne (o mocy 100 MW).
Pozostanie przy pellecie (de facto – biomasie) do produkcji ciepła czy prądu oznacza, że jednostka wciąż będzie wytwarzać dwutlenek węgla powstający przy spalaniu tego paliwa. Jednak rezygnacja z węgla oznacza radykalne zmniejszenie emisji z Salmisaari.
Przeczytaj też: Portugalia zamknęła ostatnią elektrownię węglową
Spółka Helen zaznacza przy tym, że działania na rzecz zmniejszenia wpływu elektrociepłowni na klimat nie wiązało się z podwyższeniem rachunków za ciepło dla odbiorców. Stało się wręcz przeciwnie, bo od maja 2024 roku dwukrotnie obniżono ceny za ciepło.
Wydarzenia z Helsinek mają też znaczenie ogólnokrajowe. Po porzuceniu węgla w stołecznej elektrociepłowni w Finlandii pozostają zaledwie trzy jednostki korzystające z węgla kamiennego. Jedna z nich jest już odstawiona do rezerwy – to elektrownia Meri-Pori. Dwie pozostałe węglowe jednostki, Vaskiluoto 2 i Martinlaakso 2, wciąż działają, ale z minimalnym wykorzystaniem mocy. Te dwie elektrownie odpowiadały zaledwie za 0,8 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w 2024 r. w Finlandii.
Przeczytaj też: Paliwa kopalne i upały. Emisyjne perpetuum mobile
Rezygnacja z węgla w Salmisaari oznacza również, że fiński plan dekarbonizacji postępuje o wiele szybciej, niż zakładano. Obecnie Finowie wyprzedzają pierwotny harmonogram o 4 lata. Możliwe, że wycofają się z wykorzystania węgla w elektroenergetyce i ciepłownictwie wcześniej niż 1 maja 2029 r. (taki termin założono w dokumencie przyjętym w 2019 r.)
Fot. Elektrociepłownia Salmisaari / mat. prasowe Helen