Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Canon współpracuje z Coral Spawning Lab. Wspólnie chcą odbudować rafy koralowe

Firma fotograficzna i laboratorium zajmujące się hodowlą koralowców chcą zbadać cykl życia raf. Ma to służyć ich lepszej ochronie i regeneracji ekosystemów

Badania prowadzone przez zespół naukowców z Coral Spawning Lab w ośrodku w podlondyńskim miasteczku Morden polegają na obrazowaniu tarła koralowców. Odbywa się to w całkowicie zamkniętym systemie przy użyciu najnowocześniejszych aparatów fotograficznych i obiektywów firmy Canon. W laboratorium odtworzono naturę, ale – w odróżnieniu od ekosystemów oceanicznych – możliwe jest obserwowanie np. natężenia przepływu, reżimów karmienia tarła czy siły oświetlenia.

Przeczytaj także: Dzięki torfowiskom możemy ściąć emisje gazów cieplarnianych nawet o 10 proc.

Efektem tego eksperymentu jest stworzenie fotograficznej bazy danych, która może zostać wykorzystana przez naukowców do monitorowania i optymalizacji procesu tarła koralowców.

Cieszy nas fakt, że nasz najnowocześniejszy sprzęt do obrazowania jest wykorzystywany do pomocy w odbudowie i odporności raf koralowych na całym świecie, gatunku, który ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowego ekosystemu. Jest to świetny przykład tego, jak organizacje mogą aktywnie angażować się w utrzymanie globalnej różnorodności biologicznej – mówi cytowany w komunikacie Peter Bragg, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i spraw rządowych w Canon EMEA.

Dlaczego to jest istotne? Według Organizacji Narodów Zjednoczonych rafy koralowe są ważnym zasobem naturalnym, który jest zagrożony wyginięciem z powodu skutków zmian klimatu. Przewiduje się, że rafy zmniejszą się o 70-90 proc. wraz ze wzrostem temperatury powyżej poziomów krytycznych tj. 1,5 st. C. w stosunku do wartości sprzed epoki przemysłowej. Miałoby to katastrofalne skutki dla ekosystemu naszej planety.

Przeczytaj także: Europejskie przydomowe ogrody pustynią bioróżnorodności

Jednocześnie rafy są cenne z punktu widzenia światowej gospodarki. Generowane dzięki nim przychody sięgają 2,7 biliona dolarów rocznie. Pieniądze te pochodzą nie tylko z turystyki, bo rafy są częstą destynacją podróży, ale także z medycyny i farmacji, stanowiąc źródło surowców dla leków przeciwnowotworowych. Wymieranie rafy koralowej jest także zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego ze względu na zaburzenie równowagi w ekosystemie. Od ich istnienia uzależnione jest bowiem istnienie wielu gatunków morskich zwierząt.

Prawdopodobnie pozostało nam nie więcej niż osiem lat na odbudowę globalnych raf koralowych. Jeśli do tego czasu nie uda nam się dokonać przełomowych odkryć, może być już za późno – dodaje dr Michael Sweet, współzałożyciel Coral Spawning Lab i profesor biologii wodnej na Uniwersytecie w Derby.

Przeczytaj także: Huawei chce chronić bioróżnorodność w Puszczy Białowieskiej

Zainicjowane badanie ma pomóc zaobserwować, w jaką rolę odgrywa cykl życia koralowca w odbudowie rafy. Naukowcy liczą na to, że badania laboratoryjne przełożą się na odbudowywanie raf koralowych na całym świecie. Obserwacje mają charakter „open source”, co oznacza, że każdy może wykorzystać spostrzeżenia i wiedzę zgromadzoną przez naukowców prowadzących eksperyment w celu zachowania raf dla przyszłych pokoleń.

Foto: Canon, materiały prasowe

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies