Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Transformacja energetyczna według Brukseli. Te projekty mają pomóc wszystkim w UE

Najnowsza lista projektów transgranicznych wspieranych przez Komisję Europejską to kolejny przykład na to, że Unia nie wycofuje się z zielonych deklaracji

Komisja Europejska przyjęła szóstą już listę projektów PCI (Project of Common Intrest) i PMI (Projects of Mutual Intrest) – to przedsięwzięcia transgraniczne, które mają wzmocnić efektywność energetyczną Unii Europejskiej oraz pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych. KE aktualizuje listę co dwa lata, w tym roku po raz pierwszy łącząc listy PCI i PMI.

Przeczytaj też: Pływające, pionowe turbiny mają być przyszłością

Zakwalifikowanych projektów jest 166, z czego ponad połowę (85) stanowią te z obszaru elektroenergetyki – to m.in. linie przesyłowe czy inteligentne sieci. 65 przedsięwzięć jest związanych z wodorem i elektrolizerami do jego produkcji. Na liście znalazło się też miejsce dla projektów wspomagających CCUS (wychwyt, transport i składowanie CO2) – chodzi o sieci do przesyłu dwutlenku węgla. Plany na uruchomienie takiej sieci ma m.in. Polska, o czym przeczytasz w tekście Rurociągi, magazynowanie i instalacje do wychwytu CO2. Kto ma takie plany? Polska.

Nowa lista odzwierciedla kierunki, jakie obiera Komisja Europejska na najbliższe lata w kwestiach energetyki. Dała temu wyraz Kadri Simson, w KE odpowiedzialna za sprawy energii. – Dzisiejsza lista projektów transgranicznych określa nową mapę energetyczną Europy. Dobiegła końca epoka finansowania przez UE infrastruktury paliw kopalnych. Nadszedł czas, aby inwestować w infrastrukturę energetyczną, która jest dostosowana do bardziej elastycznego, zdecentralizowanego i cyfrowego systemu, w którym konsumenci są również producentami, a większość energii pochodzi ze źródeł odnawialnych – oceniła, a jej słowa przytaczane są w oficjalnym komunikacie Komisji.

Przeczytaj też: Administracja Bidena wspiera firmy wyłapujące CO2

Na zaktualizowanej liście znalazły się trzy projekty, w które zaangażuje się lub zaangażowała Polska. Jeden to tzw. Harmony Link, podmorski kabel łączący Polskę i Litwę, który już był wpisywany na listę PCI. Za ważne projekty uznano też Bifrost (połączenie duńsko-niemiecko-polskie do przesyłu i magazynowania CO2) oraz Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy, który rozwijać chcą Polska, Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia i Niemcy.

KE przekaże teraz listę Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE, które mogą albo ją zatwierdzić, albo odrzucić (nie można dokonywać w niej zmian).

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies