Były Australia i Estonia, teraz – Czarnogóra. Respect Energy szuka okazji poza granicami Polski
Polski Respect Energy ponownie podejmuje wyzwanie za granicą. Spółka podpisała porozumienie z Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) z Czarnogóry. Umowa dotyczy współpracy w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Czarnogórze.
Porozumienie obejmuje możliwość utworzenia przez Respect Energy i EPCG wspólnej spółki. Jednym z jej zadań ma być budowa i eksploatacja morskiej farmy wiatrowej. Według serwisu Balkan Green Energy News moc tej instalacji mogłaby osiągnąć 2 GW.
Przeczytaj też: Polska europejskim maruderem rozwoju OZE
EPCG razem z polską firmą ma zbadać także możliwość rozwinięcia magazynu energii i farmy fotowoltaicznej oraz instalacji do produkcji wodoru i amoniaku.
Elektroprivreda Crne Gore to państwowa spółka energetyczna, zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej, jej dystrybucją i obrotem. Jej działalność opiera się głównie na obsłudze elektrowni wodnych, w przypadku innych odnawialnych źródeł energii firma stawia dopiero pierwsze kroki.
Przeczytaj też: Węgiel, OZE i miks z atomem. Trzy scenariusze dla Polski
Respect Energy po uruchomieniu największej w Polsce farmy fotowoltaicznej Zwartowo (w gminie Choczewo) w 2022 r. kolejne projekty zamierza lokalizować głównie za granicą. Jak mogliście przeczytać, tylko w minionym roku Respect Energy podpisywał porozumienia m.in. w sprawie budowy pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii czy stanął na czele konsorcjum, które zamierza wybudować największą na świecie morską farmę wiatrową w Australii.