Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Azoty coraz bliżej przejęcia projektu ogromnej farmy fotowoltaicznej. Będzie największa w kraju

O planach przedsiębiorstwa z Tarnowa wiadomo od dawna, ale przedstawiciele spółki przekazali nowe informacje w sprawie transakcji

Przy okazji ogłoszenia wyników za III kwartał br. w Grupie Azoty przekazano, jak postępują przygotowania do kupna spółki Solarfarm Brzezinka. Marek Wadowski, wiceprezes koncernu, ogłosił, że do połowy grudnia zostanie podpisana umowa przedwstępna. Potrzebna będzie do tego zgoda walnego zgromadzenia spółki.

Przeczytaj też: Farma wiatrowa Polsatu zasili Google w Polsce

W ubiegłym roku Azoty ustaliły kluczowe warunki dla transakcji, przewidywano wówczas, że formalne przejęcie spółki Solarfarm i projektu elektrowni słonecznej nastąpi w I półroczu 2024 r. Termin przesunięto na III kw. przyszłego roku. Szacowana wartość inwestycji wyniesie ok. 240 mln euro. Projekt ma zostać wykonany w formule EPC („pod klucz”).

Solarfarm Brzezinka to farma fotowoltaiczna, która ma powstać w gminie Oleśnica w woj. dolnośląskim, w Brzezince i Sycowie. Uwagę zwraca skala projektu – instalacja ma dysponować mocą co najmniej 270 MW, a niewykluczone, że zostanie ona zwiększona do 300 MW.

Już nawet realizacja podstawowych założeń sprawi, że Brzezinka będzie największą farmą fotowoltaiczną w Polsce (aktualny lider ze Zwartowa ma 204 MW).

Przeczytaj też: Nyska fabryka Umicore skorzysta z kontraktu na zieloną energię

Co ciekawe, Azoty nie rezygnują z transakcji, choć wyniki finansowe spółki trudno uznać za zadowalające (EBITDA w III kw. to prawie minus 350 mln zł). Mimo tego, że brana jest pod uwagę możliwość redukcji wydatków na inwestycje, to projekt Brzezinka pozostaje priorytetowym i nikt nie mówi o porzuceniu kupna. – Wyzwania, z którymi mierzymy się od początku roku, potwierdzają konieczność intensyfikacji działań zmierzających w kierunku transformacji energetycznej Grupy Azoty – przekonuje cytowany w komunikacie Azotów wiceprezes spółki Marek Wadowski.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies