Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Unia zamierza finansować inwestycje w niezależność. Nadchodzi STEP i „znak suwerenności”

Nowy unijny wehikuł inwestycyjny ma finansować przede wszystkim przyszłościowe sektory

Parlament Europejski przyjął stanowisko ws. Platformy Strategicznych Technologii dla Europy (ang. STEP). Za pośrednictwem nowego wehikułu inwestycyjnego Unia Europejska zamierza wesprzeć kluczowe dla swojej przyszłości technologie. Będą one wspierać ograniczanie emisji, a także rozwój biotechnologii oraz sektora cyfrowego.

Przeczytaj też: Bruksela w końcu bierze się za wiatraki z Chin

PE opowiedział się za tym, by budżet STEP został zwiększony z 10 mld euro (propozycja Komisji Europejskiej) do 13 mld. Platforma ma wystartować jak najszybciej – miałaby zostać włączona do wieloletniego budżetu UE. Rozmowy w sprawie ram finansowych wspólnoty mają zostać wynegocjowane jeszcze w listopadzie 2023 r. Obecnie pozostaje czekać na stanowisko Rady UE w tej sprawie, a później rozpoczną się negocjacje z państwami członkowskimi.

Tempo prac nad tym systemem wsparcia jest jak na UE zaskakujące. KE przedstawiła propozycję ws. utworzenia STEP w czerwcu 2023 r. Według prognoz Komisji uruchomienie platformy z budżetem 10 mld euro miałoby przyciągnąć inwestycje warte nawet 160 mld euro.

Przeczytaj też: Miliardy złotych pomocy dla przemysłu. Polska doczekała się zgody Komisji

Wraz z pojawieniem się STEP, w unijnej gospodarce powitamy nowe oznaczenie: „znak suwerenności”. Będzie on nadawany priorytetowym projektom, które spełniają wymogi STEP i przyczynią się do rozwoju gospodarki UE. Nowa platforma inwestycyjna ma wspierać bowiem szczególnie te przedsięwzięcia, które uniezależnią wspólnotę od państw trzecich.

„Znak suwerenności” ma też pośrednio zachęcać prywatnych inwestorów do zainteresowania się projektami z takim statusem. Posiadanie oznaczenia ma świadczyć o tym, że dysponują dużym potencjałem.

Fot. mat. PE

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies