Morska farma wiatrowa będzie składać się z 277 turbin. Nie wszystkie zostały jeszcze zainstalowane, ale elektrownia już generuje energię elektryczną
Norweski Equinor ogłosił, że będąca jeszcze w budowie morskia farma wiatrowa Dogger Bank po raz pierwszy wyprodukowała energię elektryczną. Prąd popłynął do systemu elektroenergetycznego Wielkiej Brytanii 10 października 2023 r. W projekt, poza wywodzącym się z Norwegii Equinorem, zaangażowane są także irlandzki SSE Renewables i szwedzki Vårgrønn.
Położona na Morzu Północnym elektrownia będzie mieć 3,6 GW mocy. Gdy do użytku oddana zostanie ostatnia turbina, Dogger Bank będzie największą morską farmą wiatrową na świecie. Jest budowana w trzech etapach, znanych jako Dogger Bank A, B i C. Łącznie będzie składać się z 277 turbin. Montowane są tam jedne z największych wiatraków obecnie dostępnych na rynku – dostarcza je GE Vernova. Model Haliade-X ma moc 13 MW i to właśnie w elektrowni Dogger Bank zalicza swój komercyjny debiut.
Przeczytaj też: Kolejne umowy dla morskiej farmy Baltica 2
Dla sektora offshore wind (morska energetyka wiatrowa) start produkcji energii elektrycznej na Dogger Bank to przełom także w kwestii przesyłu energii. Elektrownia jest połączona z brytyjskim systemem kablem stałoprądowym HVDC, co jest nowością. Dotychczas z HVDC korzystano np. do łączenia systemów elektroenergetycznych między państwami. Jednym z takich połączeń jest podmorski kabel Polska-Szwecja. Dogger Bank jest jednak na tyle dużą i oddaloną od brzegu elektrownią, że wykorzystanie linii stałoprądowej okazało się optymalnym rozwiązaniem. HVDC gwarantuje przesył energii elektrycznej na duże odległości bez straty mocy.
Ciekawie przedstawia się też kwestia współpracy farmy z brytyjskim systemem. W miejscu, w którym moc z farmy jest wyprowadzona na ląd, powstał ogromny magazyn energii.
Po ukończeniu wszystkich prac morska elektrownia Dogger Bank ma zapewniać energię elektryczną potrzebną do zasilenia ok. 6 mln gospodarstw domowych rocznie. Na tym nie koniec, bo Equinor razem ze wspólnikami rozważa dalszą rozbudowę elektrowni. W ramach etapu D dodane mają zostać około 2 GW mocy, więc łączna moc farmy przekroczy 5,5 GW.
Przeczytaj też: Druga tura rozwoju morskich farm wiatrowych rozstrzygnięta
Postępy prac na Morzu Północnym warto obserwować także w kontekście rozwijającego się w Polsce sektora offshore wind, ponieważ Equinor razem z Polenergią będzie budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Jak wynika z komentarza Michała Kołodziejczyka, prezesa Equinor w Polsce, niektóre rozwiązania z Dogger Bank mają znaleźć zastosowanie także w projektach w naszym kraju.
– Bazując na doświadczeniach zdobytych przy budowie Dogger Bank, będziemy wdrażać zastosowane tam innowacyjne rozwiązania także w Polsce. Przykładem jest zarówno wykorzystanie najnowocześniejszych dostępnych na rynku turbin o mocy przekraczającej 14 MW każda, jak i realizacja przyłączenia farm w technologii prądu stałego (HVDC). Takie łącze planujemy jako pierwsi w Polsce dla najbardziej oddalonej od brzegu farmy Bałtyk I – zapowiada Kołodziejczyk.
Fot. mat. prasowe Equinor