Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polski Alarm Smogowy zawalczy o „ekologicznego Nobla”. Jest wśród nominowanych do Earthshot Prize

Polska inicjatywa zrzesza prawie 50 organizacji i grup walczących o poprawę jakości powietrza w kraju. Jeśli wygra w swojej kategorii, otrzyma grant w wysokości miliona funtów

Polski Alarm Smogowy (PAS) od lat walczy o czyste powietrze nad Wisłą i ma szansę na to, by za te zmagania zostać wyróżnionym na szczeblu międzynarodowym. PAS – jako jedyna organizacja z tej części Europy – został nominowany do Earthshot Prize. Jest jednym z trzech finalistów w kategorii „Clean our air”, w której nagradzane są projekty związane z poprawą jakości powietrza.

Alarm otrzymał nominację za swoją wieloletnią kampanię wymierzoną w smog i emisje CO2. Jak uzasadniono, dotychczasowe działania PAS sprawiły, że można uznać go za „jedną z najskuteczniejszych grup”, które zaangażowały się w akcje na rzecz jakości powietrza. Efekty walki PAS znamy wszyscy, bo jeszcze w ubiegłej dekadzie mało kto słyszał o uchwałach antysmogowych.

Przeczytaj też: Kraków niedostępny dla najstarszych samochodów

„To wielkie wyróżnienie dla naszych członków, sympatyków, partnerów i wszystkich tych, którzy nas wspierają. Jest to także dowód na to, że polskie doświadczenia i sukcesy w zwalczaniu smogu są dostrzegane poza granicami kraju” – napisano na jednym z profili PAS. Alarm Smogowy zrzesza prawie 50 organizacji, które troszczą się o jakość powietrza w kraju, większość z nich działa na szczeblu lokalnym. Zjednoczenie pod jednym sztandarem właśnie przyniosło im międzynarodowy rozgłos.

W ramach EarthShot Prize przyznawane są nagrody w pięciu kategoriach powiązanych ze sprawami powietrza, klimatu, bioróżnorodności, zasobów wodnych oraz gospodarki odpadami. Zwycięzca każdej z kategorii może liczyć na grant w wysokości miliona funtów (ponad 5 mln zł). Wskazanie zwycięzców tegorocznej edycji odbędzie się w Singapurze 7 listopada 2023 r.

Przeczytaj też: Smog nadal dusi polskie miejscowości. Tylko niektóre spełniły normy

Earthshot Prize przyznawana jest dopiero od 2021 roku, ale zdążyła zdobyć opinię „ekologicznego Nobla”. Nagrodę ustanowił książę William i granty fundowane są z funduszu The Royal Foundation założonego przez brytyjskiego następcę tronu. Od 2022 r. za nagrodą stoi niezależna fundacja Earthshot Prize Foundation, choć dalej powiązana z rodziną królewską – na jej czele stoi książę William.

Nagrodzie od początku prestiżu dodawał skład kapituły. Zasiada w niej legendarny David Attenborough, ale również inne znane osobistości, takie jak Cate Blanchett czy Jack Ma. Do Eartshot Prize Foundation dołączyła niedawno była premierka Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Z pełną listą nominowanych do nagród w 2023 r. można zapoznać się tutaj. Serwis SmogLab, którego wydawcą jest Krakowski Alarm Smogowy (z niego wywodzi się PAS, powstawał dzięki połączeniu alarmów smogowych z Krakowa, Dolnego Śląska i Podhala), zamieścił krótką rozmowę z przedstawicielami organizacji, w której podsumowują zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w Polsce.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies