Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Warszawa kończy z węglem. 1 października sądnym dniem, a wiele kopciuchów wciąż czeka na wymianę

Zakaz wynika z uchwały antysmogowej dla Mazowsza, choć przewidziano wyjątki. Mimo trwających od lat programów wsparcia i miejskich dotacji, stolica wciąż nie pozbyła się wszystkich kopciuchów

Za sprawą takich programów jak Czyste Powietrze czy Stop Smog w Polsce ubywa tzw. kopciuchów – czyli pieców, które nie spełniają norm emisyjnych. Wpływ na to mają także uchwały antysmogowe przyjmowane przez całe województwa czy miasta. Za ich pośrednictwem samorządy zakazują korzystania węgla i paliw stałych, produkowanych z jego wykorzystaniem.

Przeczytaj też: Sopot najbardziej ekologicznym miastem w Polsce

W Warszawie uchwała antysmogowa zacznie obowiązywać w rozszerzonym zakresie od 1 października. Od tego dnia mieszkańcy stolicy nie będą mogli palić węglem w piecach etc. Są od tej zasady odstępstwa (przepisy nie obejmują instalacji spełniające wymagania dla klasy 5), ich listę opisywałem w tekście Koniec z paleniem węglem w Warszawie i obwarzanku, nowe przepisy na Mazowszu. Jest uchwała sejmiku. W przyszłości analogiczne zasady obejmą także tzw. obwarzanek, czyli powiaty przyległe do Warszawy. Nastąpi to w 2028 r.

Nadchodzący termin wprowadzenia zakazu palenia węglem sprawił, że warszawski ratusz przypomniał o tym, jak starać się o dofinansowanie wymiany kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania – kocioł gazowy czy pompę ciepła. Można też wnioskować o przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Za tę część dotacji odpowiada urząd miejski, ale można wnioskować także o inne, np. w ramach programu Czyste Powietrze. Dofinansowania można łączyć. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronach warszawskiego magistratu.

Przeczytaj też: W Polsce poprawiła się jakość powietrza? Tak, ale głównie dzięki pogodzie

Czy stolica poradziła sobie z kopciuchami? Od 2017 do 2022 roku w Warszawie wymieniono ponad 4,8 tys. kopciuchów przy użyciu środków miejskich. W listopadzie ubiegłego roku Polski Alarm Smogowy poinformował, że pozostało do wymiany ponad 5,8 tys. przestarzałych pieców. Tymczasem do końca grudnia 2022 r. kopciuchy miały zniknąć.

Warszawski ratusz przekazał green-news.pl, że do wymiany jest jeszcze około 4 tys. kopciuchów w lokalach prywatnych i blisko 300 znajdujących się w zasobach miasta. W przypadku nieruchomości z zasobów miejskich trudności z zastąpieniem przestarzałego pieca wynikają z problemów związanych ze stanem prawnym posesji czy obiektu.

Image by rawpixel.com

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies