Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Kolejna duża elektrownia słoneczna w Polsce uruchomiona. Qair otwiera farmę w Zachodniopomorskiem

Cała energia elektryczna wyprodukowana przez farmę w Kaliszu Pomorskim trafi do klientów biznesowych

Na fotowoltaicznej mapie Polski pojawiła się nowa lokalizacja. W Kaliszu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) uruchomiono elektrownię słoneczną o mocy 60 MW. Za inwestycję odpowiedzialny jest producent energii odnawialnej Qair z Francji. Polski oddział spółki wylicza, że instalacja zajmuje 82 hektary, a do jej skonstruowania użyto ponad 112 tys. paneli fotowoltaicznych. Moc zainstalowana farmy plasuje ją w pierwszej 10. największych elektrowni fotowoltaicznych w kraju.

Przeczytaj też: Gdańską fabrykę baterii Northvolt napędzi wyłącznie zielona energia

Qair współpracował przy tym projekcie m.in. ze SPIE Elbud Gdańsk, Tensec, P&Q i Inaccess. Rocznie elektrownia ma zasilić ok. 20 tys. gospodarstw domowych. Takie szacunki pozwalają zakładać, że jej roczna produkcja sięgnie 400 GWh (to bardzo umowne wyliczenia, wiele zależy np. od zastosowanej na farmie technologii).

Energia elektryczna wyprodukowana w Kaliszu Pomorskim trafi do klientów Qair w ramach umów cPPA (corporate Power Purchase Agreement, kontrakty między odbiorcami a wytwórcami energii). Od lipca br. wiadomo, że prąd od Qair będzie kupować m.in. Żabka, która zabezpieczyła sobie dostawy 1,7 TWh energii elektrycznej przez 15 lat.

Przeczytaj też: KGHM kupuje farmy fotowoltaiczne od Projekt Solartechnik

Qair Polska dysponuje nad Wisłą ponad 220 MW mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych (łącznie osiem elektrowni). Po oddaniu do użytku najnowszej instalacji, łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, którymi zarządza spółka, przekroczyła 100 MW. Nie jest to ostatnie słowo francuskiej firmy w Polsce: w 2024 roku łączna moc jej projektów ma przekroczyć 500 MW.

Na przyszły rok zaplanowane jest uruchomienie trzech dużych farm słonecznych. Największa z nich także powstanie w woj. zachodniopomorskim. Więcej o przyszłych inwestycjach firmy przeczytasz w tekście Kilkaset milionów kredytu na farmy fotowoltaiczne. Qair ma umowę z Santanderem i PKO.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies