Partnerzy strategiczni
Orlen
Partnerzy wspierający
Tauron
Gdańską fabrykę baterii Northvolt napędzi wyłącznie zielona energia. Dostarczy ją Polenergia

Firmy podpisały umowę PPA, która zacznie obowiązywać od października. Zakład Northvolt zasili m.in. jedna z farm wiatrowych należących do Polenergii

O fabryce Northvolt w Gdańsku mogliście przeczytać na łamach green-news.pl już wielokrotnie. Pod koniec sierpnia, w ramach rozruchu zakładu, z taśmy produkcyjnej zjechały pierwsze magazyny energii wyprodukowane przez polski oddział szwedzkiej spółki. Właśnie ogłoszono, że ta największa w Europie fabryka magazynów energii będzie korzystać wyłącznie z zielonej energii elektrycznej.

Przeczytaj też: Spółka z grupy Dominiki Kulczyk chce podbić Czechy

Northvolt podpisał z Polenergią kontrakt na dostawy elektryczności z odnawialnych źródeł. To długoterminowa umowa cPPA (corporate Power Purchase Agreement) między wytwórcą a odbiorcą, w ramach której strony umawiają się na sprzedaż prądu w określonej cenie i z góry ustalonym okresie.

Spółki nie podały szczegółów kontraktu. Przekazano jedynie, że dostawy rozpoczną się nie później niż 1 października 2023 r. Na mocy umowy PPA Northvolt zabezpiecza 100 proc. swojego zapotrzebowania na energię elektryczną rocznie. Jak przekazała Polenergia, zielony prąd będzie produkowany m.in. przez farmę wiatrową Szymankowo.

Korzyść z cPPA będzie obustronna. Polenergia takimi umowami zabezpiecza sobie sprzedaż energii elektrycznej po z góry ustalonej cenie na lata. Z kolei Northvolt przybliży się do realizacji ogłoszonego dawno temu celu: spółka chce opracować „najbardziej zieloną” baterię na świecie i być jak najmniej emisyjna.

Przeczytaj też: Rozpędzona Polenergia liczy zyski i emituje kolejne akcje

W kontekście umów PPA/cPPA warto podkreślić, że pojęcie „dostawy” zielonej energii może wprowadzać w błąd. Nie ma fizycznej możliwości zapewnienia, że prąd od wytwórcy skierowany zostanie do odbiorcy. Prądu w sieci nie da się „oznaczyć”. Kontrakty PPA to rodzaj zobowiązania: wytwórca OZE produkuje energię elektryczną, którą wprowadza do sieci, podając, ile jej wygenerował. Odbiorca korzysta z prądu, jaki jest dostępny, ale płaci za niego bezpośrednio u wytwórcy.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies