Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Otwarcie ogromnej elektrowni słonecznej na Dolnym Śląsku. Energię z farmy wykorzysta Amazon

To jedna z największych instalacji w kraju, której budowa trwała niewiele ponad rok. Na pierwszy prąd z PV Miłkowice trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać

W ostatni weekend podczas dożynek w Dobrzejowie uroczyście otwarto farmę fotowoltaiczną PV Miłkowice. Zlokalizowana w powiecie legnickim na Dolnym Śląsku instalacja jest jedną z największych pod względem mocy elektrownią słoneczną w kraju. Dysponuje łączną mocą 113 MW, z czego 86 MW jest zlokalizowanych w miejscowości Dobrzejów, a 27 MW w Jakuszowie (na terenie gminy Miłkowice).

Przeczytaj też: KGHM kupuje farmy fotowoltaiczne od Projekt Solartechnik

Elektrownia zajmuje 176 hektarów, korzysta ze 172 tys. paneli fotowoltaicznych. Została szybko ukończona – pierwsze prace w terenie zaczęto w sierpniu 2022 r. Inwestor, hiszpańskie Qualitas Energy (Q-Energy), podaje, że na zrealizowanie PV Miłkowice pozyskał finansowanie sięgające prawie 100 mln euro. Wykonawcą instalacji jest firma P&Q z Białegostoku.

Choć farmę uroczyście otwarto, to nie rozpoczęła jeszcze produkcji energii elektrycznej. Instalacja jest w fazie testów, a pierwszy prąd popłynie z niej w ciągu najbliższych miesięcy.

Elektrownia na Dolnym Śląsku ma rocznie produkować około 120 GWh energii, czyli tyle, ile wynosi zapotrzebowanie 60 tys. gospodarstw domowych. Od września ubiegłego roku wiadomo natomiast, że prąd z farmy zakontraktował oddział Amazon w Polsce. Z zapowiedzi sprzed roku wynika, że będzie odbierać całą energię elektryczną z elektrowni.

Amerykański gigant nie doprecyzował, w jakim stopniu pokryje w ten sposób swoje zapotrzebowanie na prąd, ani ile lat potrwa umowa PPA. Grunty pod farmę zostały wydzierżawione od gminy przez Q-Energy na 29 lat.

Przeczytaj też: Corab nie chce zajmować się już tylko fotowoltaiką

PV Miłkowice to druga farma fotowoltaiczna w Polsce, której moc przekracza 100 MW. Niekwestionowanym liderem jest elektrownia w Zwartowie na Pomorzu (moc 204 MW). Jeszcze we wrześniu tego roku na energetycznej mapie pojawi się kolejna ogromna farma słoneczna – PV Przykona w Wielkopolsce, której moc wyniesie równo 200 MW.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies