Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Fabryka z Gdańska dostarczy wieże dla morskich wiatraków. Ruszyła budowa zakładu

Inwestycja ma zostać ukończona w II kwartale 2025 roku, a jej koszt sięga 200 mln euro

W Gdańsku rozpoczęła się budowa fabryki wież wiatrowych. Inwestycję zapowiedziano jeszcze na początku 2022 roku. To efekt współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu, hiszpańskiego GRI Renewable Industries oraz polskiej spółki Baltic Towers powołanej przez ARP do realizacji projektu.

Przeczytaj też: Terminal w Świnoujściu z zezwoleniem na budowę

Wartość inwestycji szacowana jest na 200 mln euro (ok. 900 mln zł). Zakład powstaje w południowej części Wyspy Ostrów w sąsiedztwie Stoczni Gdańskiej. Rocznie będzie w nim powstawać do 150 wież dla morskiej energetyki wiatrowej (offshore wind). Znajdą zastosowanie w wiatrakach o mocy większej niż 15 MW. W fabryce pracować będzie ok. 500 osób.

Rozpoczęcie pracy zakładu zaplanowano na drugi kwartał 2025 r. Inwestorzy oczekują, że wieże z Gdańska trafią nie tylko na rynek polski, ale i europejski. Fabryka ma współpracować z lokalnymi dostawcami.

Przeczytaj też: RWE rozpoczyna budowę swojej największej morskiej farmy wiatrowej

Inwestycja w Gdańsku jest jednym z trzech dużych przedsięwzięć związanych z sektorem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Duński Vestas postawi w Szczecinie nową fabrykę elementów turbin, która ma zostać ukończona jeszcze w 2024 roku.

Fot. Gdansk.pl / wizualizacja fabryki wież na Wyspie Ostrów

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies