Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Prototyp Vestas wykręcił rekord. Turbina wiatrowa przeznaczona na morza po kolejnym teście

Producent wiatraków chwali się, że w dobę jego 15-megawatowa turbina wyprodukowała 363 megawatogodziny energii elektrycznej

Duński Vestas od ponad pół roku testuje model swojej największej turbiny wiatrowej przeznaczonej dla morskiej energetyki (offshore wind). Prototyp zaczął pracę na początku 2023 r. Stanął na terenie centrum testowego na północy Danii, gdzie przechodzi weryfikację.

Przeczytaj też: Ørsted i Vestas wytyczają nowy standard dla turbin

Producent wiatraków pochwalił się, że model V236-15.0 MW ustanowił nowy rekord dziennej produkcji energii elektrycznej. Turbina o mocy 15 MW przez 24 godziny wytworzyła 363 MWh prądu. To dla porównania odpowiednik np. rocznego zużycia energii przez ponad 180 gospodarstw domowych w Polsce (średnio zużywają 2 MWh rocznie).

Poprzedni rekord, którego pobicie ogłosił Vestas, został ustanowiony nie tak dawno, bo w październiku 2022 r. – w 24 godziny jedna z turbin Siemens Gamesa wyprodukowała 359 MWh. Wyczyny Duńczyków mogą jednak lada moment również przejść do historii – wyzwanie europejskim producentom rzucili Chińczycy. W Państwie Środka opracowano jeszcze większe wiatraki z przeznaczeniem na morza – Goldwind ma model o mocy 16 MW.

Nowa turbina Vestas ma wejść do seryjnej produkcji w 2024 roku. Jest już na nią wielu chętnych. Portfel zamówień Vestas ocenia na około 10 GW (łączna moc wszystkich turbin, które mają trafić do kupców). Wśród nabywców znajdzie się także Orlen, który chce mieć 76 takich turbin na farmie Baltic Power.

Przeczytaj też: Producenci wiatraków z nietypowym apelem

Kontakty Vestas z Polską nie ograniczą się do dostarczenia turbin dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Duńska spółka zamierza w dwóch zakładach w Szczecinie produkować elementy dla morskich wiatraków.

Fot. mat. prasowe Vestas

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies