Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jak prawidłowo poruszać się hulajnogą elektryczną w naszym kraju?

Hulajnogi elektryczne stają się w Polsce bardzo popularnym środkiem transportu. Mają coraz więcej zwolenników (i przeciwników), jednak ich popularność sprawiła, że musiały pojawić się przepisy regulujące poruszanie się nimi po naszych drogach. Co trzeba wiedzieć wsiadając na hulajnogę elektryczną?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • co jest potrzebne, aby móc jeździć hulajnogą elektryczną
  • gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną
  • co trzeba wiedzieć podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej
  • czy warto wynajmować hulajnogę elektryczną, czy lepiej zdecydować się na zakup.

Zanim kupimy lub wypożyczymy hulajnogę elektryczną, warto zapoznać się z zasadami poruszania się tym pojazdem. Zwiększy to zarówno nasze bezpieczeństwo, jak i innych uczestników ruchu, a dodatkowo zabezpieczy nas przed złamaniem przepisów i potencjalną koniecznością zapłacenia mandatu.

Czym są UTO, czyli Urządzenia Transportu Osobistego?

W maju 2021 wprowadzono przepisy regulujące zasady zachowania się podczas ruchu użytkowników hulajnóg elektrycznych i innych podobnych urządzeń. Zostały one wyodrębnione jako UTO (Urządzenia Transportu Osobistego). UTO to pojazd napędzany elektrycznie, nie posiadający ani pedałów ani siedzenia, przeznaczony do poruszania się tylko przez kierującego.

Oprócz hulajnogi elektrycznej mogą to być między innymi deskorolki elektryczne, jednokołowce elektryczne i wszelkie inne pojazdy, które mają silnik i pozwalają bez wysiłku przemieszczać się w warunkach miejskich z maksymalną prędkością do 20 km/h. Przepisy które ich dotyczą, są takie same jak przepisy regulujące korzystanie z hulajnóg elektrycznych, z wyjątkiem możliwości korzystania z jezdni.

Jakie uprawnienia musi posiadać kierujący hulajnogą elektryczną?

Hulajnoga elektryczna to pojazd niemal dla każdego. Podobnie jak na rowerach, osoby pełnoletnie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną bez uprawnień. Jednak w przypadku osób niepełnoletnich, aby jeździć hulajnogą elektryczną konieczne jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM albo innej. Dodatkowo dzieci poniżej 10 roku życia mogą jeździć hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania, pod opieką dorosłego.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Hulajnogą elektryczną wolno jeździć głównie po drodze lub pasie ruchu dla rowerów. W przypadku ich występowania użytkownik hulajnogi elektrycznej ma obowiązek jechać maksymalnie 20 km/h. Jadący hulajnogą elektryczną może również korzystać ze śluz dla rowerów. W przypadku, gdy nie ma drogi ani pasa dla rowerów, kierowca hulajnogi elektrycznej może skorzystać z jezdni pod warunkiem, że maksymalna dozwolona prędkość na niej wynosi nie więcej niż 30 km/h. W przypadku dróg o wyższej maksymalnej dozwolonej prędkości do poruszania się hulajnogą elektryczną pozostaje chodnik. Jednak jadąc po chodniku na hulajnodze elektrycznej trzeba pamiętać, że hulajnoga elektryczna nie może poruszać się szybciej od pieszego. Przepisy nie określają limitu prędkości, ale przyjmuje się, że nie może to być szybciej niż 6 km/h. Kierujący hulajnogą elektryczną ma ponadto obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym i nie może utrudniać im poruszania się.

Co jeszcze trzeba wiedzieć podczas kierowania hulajnogą elektryczną?

Zapoznając się z przepisami dotyczącymi UTO, w tym hulajnóg elektrycznych, pamiętajmy aby odróżniać je od UWR, czyli Urządzeń Wspomagających Ruch. UWR to urządzenia przeznaczone do poruszania się na stojąco przy użyciu siły mięśni. Mogą to być różnego rodzaju deskorolki, rolki, wrotki, zwykłe hulajnogi, monocykle i inne. Na UWR można jeździć bez uprawnień i ograniczeń wiekowych. Na UWR można poruszać się po chodniku, drogach dla pieszych i rowerów. Nie wolno natomiast, podobnie jak UTO, wjeżdżać na pas ruchu dla rowerów znajdujący się na jezdni.

Zarówno na UWR, jak i podczas jazdy hulajnogą elektryczną, nie można znajdować się w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości. Nie wolno również przewozić zwierząt i ładunku.

Czego jeszcze nie wolno kierując hulajnogą elektryczną?

Zabrania się holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów i osób oraz czepiania się innych pojazdów. Hulajnoga elektryczna nie może również jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Jazda hulajnogą elektryczną musi odbywać się przy trzymaniu przynajmniej jednej ręki na kierownicy. Podobnie jak w przypadku rowerów, zabronione jest przejeżdżanie przez jezdnię po przejściu dla pieszych.

Czy lepiej kupić czy wypożyczać hulajnogę elektryczną?

Jeżeli nigdy nie jeździliśmy na hulajnodze elektrycznej, warto na początek skorzystać z oferty wypożyczalni i sprawdzić jak nam się będzie na niej poruszać. W większości dużych miast mamy taką możliwość i możemy poruszać się wypożyczonymi hulajnogami na terenie całego miasta. Jeżeli próbna jazda nie sprawia nam dyskomfortu lub nie boimy się, że zrobimy sobie krzywdę, możemy pomyśleć o kupnie własnej hulajnogi elektrycznej (np. takiej od Xiaomi - https://www.euro.com.pl/pojazdy-elektryczne/xiaomi-mi-electric-scooter-pro2.bhtml).

Jest to szczególnie opłacalne, jeżeli zamierzamy korzystać z tego środka transportu na co dzień, np. jadąc do pracy lub szkoły. W przypadku korzystania okazjonalnego bardziej ekonomiczne może być jednak cykliczne wypożyczanie hulajnogi na godziny. Kupując hulajnogę elektryczną musimy również pamiętać o jej ładowaniu. Jest to dodatkowy koszt, który będziemy musieli ponosić przez cały okres użytkowania naszego sprzętu. Dlatego warto dokładnie zastanowić się przed zakupem i przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Niezależnie co wybierzemy, jazda hulajnogą elektryczną to frajda i ekologiczny sposób na poruszanie się po mieście. Pamiętajmy tylko o uważnej jeździe i prawidłowym parkowaniu hulajnóg na mieście. Źle postawione hulajnogi elektryczne i nieostrożni użytkownicy stawiają te pojazdy w złym świetle i często napędzają negatywne kampanie na temat tych urządzeń.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies