Dzięki finansowaniu z banków ukończone zostaną elektrownie słoneczne. Energia elektryczna popłynie z nich w 2024 roku
Producent zielonej energii Qair ogłosił, że zabezpieczył finansowanie dla farm fotowoltaicznych o łącznej planowanej mocy prawie 130 MW. Kredytu udziela konsorcjum banków – Santander Bank Polska i PKO BP. Wysokość kredytu to 335,3 mln zł (bez VAT), ale kwota ta może jeszcze się zmienić.
Przeczytaj też: Kolejna sprzedaż Greenvolta. Iberdrola kupuje wiatraki
Za pieniądze z kredytu Quair odda do użytku trzy duże farmy fotowoltaiczne: Golczewo (80 MW), Rokietnica (32 MW), Pakość (10 MW) oraz kilka mniejszych o mocy około 1 MW każda. Największa z elektrowni – Golczewo – powstanie w woj. zachodniopomorskim. Za budowę większych farm odpowiada spółka Onde z grupy Erbud.
Umowa kredytowa między bankami a Qair dotyczy inwestycji fotowoltaicznych, które objęto długoterminowymi umowami cPPA (corporate Power Purchase Agreement) na sprzedaż energii elektrycznej. Ukończenie farm planowane jest na 2024 rok.
Przeczytaj też: Pad Res wybuduje duże elektrownie słoneczne na Pomorzu
Wywodzący się z Francji Qair ma obecnie 308 MW mocy zainstalowanej w działających projektach OZE (odnawialne źródła energii) w Polsce. Dodatkowo 200 MW jest w fazie realizacji, a ponad 2,5 GW we wczesnej fazie rozwoju.
W lipcu br. spółka ogłosiła podpisanie umowy cPPA z siecią sklepów Żabka. W marcu chwaliła się natomiast, że podpisała jedną z największych umów na sprzedaż zielonej energii na rynku (2 TWh energii elektrycznej w 12 lat), nie ujawniła jednak, kto będzie kupował od niej prąd.