Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Po raz pierwszy w Europie auta elektryczne bardziej popularne od diesli. Są nowe wyniki sprzedaży

Z danych ACEA wynika, że w czerwcu 2023 r. po raz pierwszy w historii w Unii Europejskiej sprzedano więcej aut z napędem elektrycznym niż z silnikiem diesla

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Motoryzacyjnych (ACEA) podało najnowsze szacunki na temat liczby nowych samochodów rejestrowanych w Unii Europejskiej. Sprzedaż rosła we wszystkich państwach członkowskich poza Węgrami, a łącznie w czerwcu 2023 r. na europejskie drogi wyjechał ponad milion aut.

Przeczytaj też: Tesla zaczęła produkować Cybertrucka

Organizacja zwraca uwagę, że pierwszy raz w historii sprzedano więcej aut elektrycznych z bateriami (BEV) niż samochodów z silnikiem diesla. BEV-y stanowiły 15,1 proc. wszystkich zarejestrowanych aut, gdy diesle – 13,4 proc. Jeszcze w czerwcu 2022 r. BEV-y stanowiły zaledwie 10 proc. nowo rejestrowanych pojazdów, wzrost rok do roku jest więc znaczący.

Przeczytaj też: Enefit startuje ze stacjami ładowania w Polsce

Udział aut benzynowych w sprzedaży wyniósł 36,3 proc. Interesująco przedstawia się natomiast pozycja pojazdów hybrydowych: co czwarte auto było HEV, czyli hybrydą, której głównym napędem jest silnik spalinowy, a ponad 13 proc. z samochodów stanowiły PHEV-y, czyli hybrydy plug-in (czyli doładowywane z gniazdka). Dane ACEA prezentuje poniższa grafika.

Dostępne są także szacunki dla Polski. W czerwcu br. zarejestrowano 41,5 tys. nowych aut. 4,4 proc. z nich stanowiłu elektryki, 3,1 proc. – hybrydy z wtyczką, a aż 35,3 proc. HEV.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies