Wcześniej spółki podpisały umowę rezerwacyjną
Duńska firma Cadeler, specjalizująca się w montażu turbin dla offshore wind (morskiej energetyki wiatrowej), poinformowała, że podpisała umowę ws. transportu i instalacji wiatraków na farmie Baltic Power. Ta elektrownia wiatrowa na Bałtyku jest projektem rozwijanym wspólnie przez Orlen i Northland Power.
Przeczytaj też: Bałtyk podzielony. PGE i Orlen szacują, ile mocy da się wycisnąć
Spółka wskazuje w komunikacie, że wartość umowy może wynieść od 68 do 85 mln euro. Podpisy obydwu stron potwierdzają to, co zapisano w umowie rezerwacyjnej z 2022 roku. Cadeler rozpocznie instalację turbin w 2025 roku. Wykorzysta do tego jeden ze swoich dwóch statków instalacyjnych klasy O, które pozwalają na montaż najnowszych modeli turbin z przeznaczeniem do pracy na morzu. W przypadku farmy Baltic Power będzie to 76 turbin Vestasa, 15 MW mocy każda. Elektrownia Orlenu i Northland Power będzie jedną z pierwszych na świecie, które skorzystają z nowego produktu Vestasa.
Morska farma wiatrowa Baltic Power ma rozpocząć pracę w 2026 roku, jej planowana moc to 1,2 GW. Orlen planuje też zbudować terminal instalacyjny w Świnoujściu, przeznaczony dla morskich farm wiatrowych.
Przeczytaj też: Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej zielonej energii
W związku z rosnącym zainteresowaniem morską energetyką wiatrową w Europie, pojawiają się obawy, że jednostek instalacyjnych może po prostu zabraknąć. Dotyczy to zarówno statków wykorzystywanych przy budowie fundamentów wiatraków, jak i montujących turbiny oraz kładących kable na dnie morza. Więcej o potencjalnych problemach z tym związanych w tekście Rozwój morskich wiatraków pod znakiem zapytania. Są chęci, ale Polsce i UE może zabraknąć statków instalacyjnych.
Fot. mat. prasowe Cadeler