Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Granty ING rozdane po raz trzeci. W tej edycji wyróżniono projekty związane z wodą

Między startupy rozdzielono milion złotych na dalszy rozwój

Tegoroczna, trzecia edycja Programu Grantowego ING, została ogłoszona 22 marca. Nie było tu przypadku: obchodzony jest wtedy Światowy Dzień Wody. Temat nowej odsłony konkursu – „Jak możemy dbać o zasoby czystej wody?” – zyskał na znaczeniu zwłaszcza po ubiegłorocznej katastrofie ekologicznej na Odrze. Nie tylko ona ma problemy. Stan zaledwie 10 proc. polskich rzek ocenia się jako dobry.

Spośród ponad 80 zgłoszeń kapituła wybrała 10 najbardziej interesujących. W trakcie finałowej gali każdy startup miał czas na przedstawienie swoich pomysłów i odpowiedź na pytania od kapituły, która wybrała zwycięskie projekty.

Przeczytaj też: Brytyjski regulator stawia na innowacje w sektorze wodnym

Nagroda główna, czyli 400 tys. zł, trafiła do Hydrum z Katowic. Startup opracował innowacyjny sposób na zagospodarowanie zrzucanej do rzek zanieczyszczonej, zasolonej wody. Przy użyciu reaktorów elektrolitycznych, zasilanych „zieloną” energią z odnawialnych źródeł, produkuje wodór. Nie tylko rozwiązuje problem kopalń czy przemysłu, ale przy okazji dostarcza czysty wodór. Lada moment powstać ma pierwsza, pilotażowa instalacja zespołu.

Drugie miejsce na podium zajęło Hydratico z Mysłowic, które opracowało autorskie modułowe instalacje do uzdatniania i odsalania wody. Pierwsze wdrożenia i testy ma już za sobą, z czego dwa w Polsce. W jednej z kopalń na Śląsku udało się zredukować zasolenie wody 100-krotnie. Rozwiązanie jest też bardziej wydajne od stosowanych obecnie metod odsalania jak np. przy wykorzystaniu odwróconej osmozy. Na ten projekt przyznano 300 tys. zł.

Uznanie kapituły zyskał też Water Sense, który uplasował się na trzecim miejscu i zdobył 150 tys. zł grantu. Opracowane przez nich urządzenie powstało z myślą o rzekach, które są trudniejsze do monitorowania od mórz czy jezior. Urządzenie zespołu przypomina boję i samo zbiera dane. W dodatku jest samowystarczalne, ponieważ wyposażono je w mały hydrogenerator prądu.

W Programie Grantowym ING przyznano jeszcze dwie nagrody: specjalną i publiczności. Pierwsza, w wysokości 100 tys., trafiła do Water Loop System, który „zapętla” obieg wody w domach, budynkach, a nawet kamperach. W tym celu stworzył system zbiorników i filtrów, które chce montować już w najbliższej przyszłości. Nagroda publiczności – 50 tys. zł – powędrowała do RetenTech, który opracował inteligentny system retencji dla miast.

Przeczytaj też: Zielony wodór prosto z morza. Pływający elektrolizer zaczął produkcję H2

Poza nagrodami pieniężnymi bank obejmie wsparciem wyróżnione pomysły i będzie kontynuował współpracę z ich twórcami. – Chcemy w ten sposób pomóc najzdolniejszym, którym trudno jest rozwinąć skrzydła i spowodować, aby mogli swoje przełomowe pomysły wcielić w życie i lepiej adresować wyzwania współczesnego świata. Chcemy zaoferować pomoc nie tylko poprzez nagrody finansowe, ale też zapewnienie rozwoju biznesowego, mentoringu, coachingu. Dlatego obejmujemy swoim wsparciem wyróżnione przez kapitułę pomysły i prowadzimy współpracę z ich twórcami – mówi Joanna Erdman, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Każda z edycji Programu Grantowego ING wiąże się z jednym z 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) określonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W pierwszej odsłonie programu, wiosną 2022 r., nagradzano pomysły związane z czystą i dostępną energią. Podczas kolejnej wyłoniono najciekawsze projekty pomagające w osiągnięciu zrównoważonej produkcji i konsumpcji.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies