Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czy to będzie materiał budownictwa przyszłości? Wykonano go dzięki grzybom

PLP Labs wykorzystuje grzybnię do łączenia innych materiałów, np. drewnianych odpadów. Umieszcza je w specjalnych formach

Jak deklarują eksperci z PLP Labs, grzyby mogą w przyszłości stać się nowym, niskoemisyjnym materiałem budowlanym. Zaprezentowane przez firmę rozwiązanie zakłada wykorzystanie druku 3D i grzybni. Najpierw drukuje się sterylne formy z drewna. Później umieszcza się w nich na przykład wióry czy len. Następnie na tej mieszance rozsiewa się grzybnię, która rosnąc łączy wszystkie elementy. Tak powstaje zwarty blok o dowolnym kształcie. Na koniec się go suszy, by powstrzymać rozwój grzybni i wzmocnić łączenia materiałów.

Przeczytaj też: Rząd dał zielone światło dla systemu kaucyjnego w Polsce

Część tego procesu pokazano na poniższym nagraniu opublikowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Twórcy technologii twierdzą, że w ten sposób można stworzyć dowolny kształt „cegły” na potrzeby budownictwa. Zastosowanie tego pomysłu niesie też szereg korzyści dla klimatu. W przeciwieństwie do betonowo-stalowych konstrukcji, wykorzystane materiały są odnawialne i biodegradowalne. Drewno czy len można pozyskać też z minimalną szkodą dla klimatu.

Przeczytaj też: Beyond Meat musi zmierzyć się z pozwem inwestorów

PLP Labs przekonuje, że takie klocki (niektóre instalacje wyglądają, jakby były układane jak Lego), zapewniają dobrą izolację, a także wykazują dobrą odporność na ogień. Dotychczas pojawiły się mniejsze instalacje z wykorzystaniem tego pomysłu, ale trwają prace nad tym, by dostosować go do potrzeb pełnowymiarowych budynków.

Technologia PLP Labs jest odpowiedzią na potrzeby sektora budowlanego, który szuka sposobów na to, by zmniejszyć ślad węglowy swojej działalności. Około 23 proc. emisji CO2 na całym świecie wiąże się z produkcją i stosowaniem betonu, stali i aluminium.

Fot. mat. prasowe PLP Labs

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies