Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Trzy razy więcej mocy, sześć razy więcej wyprodukowanej energii. Repowering na jednej z niemieckich farm wiatrowych

Modernizacja elektrowni Elster w Niemczech pokazuje, jak zwiększyły się możliwości odnawialnych źródeł energii

Grupa VSB, obecna także w Polsce, zaczęła realizację jednego z największych projektów repoweringowych w Europie. Repowering, czyli wymiana starszych modeli turbin wiatrowych na nowsze, nastąpi w elektrowni Elster w Saksonii-Anhalcie (niedaleko Jessen).

VSB wymieni tam 50 starszych turbin (z 57 wiatraków składających się na farmę) i zastąpi je 16 nowymi modelami. Pozwoli zdecydowanie zwiększyć zainstalowaną moc. Obecnie wynosi ona około 30 MW, a po repoweringu wzrośnie do ponad 105 MW. Unowocześniona farma ma zapewnić rocznie około 235 GWh (prawie sześć razy więcej niż produkuje obecnie), co pozwoli na zasilenie blisko 70 tys. gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Wiatraki są groźne dla ptaków? Zbadano konkretną farmę wiatrową

W drugiej połowie 2023 roku powinien zakończyć się demontaż turbin. Wtedy rozpocznie się budowa fundamentów pod nowe wiatraki. Pierwsze turbiny dostarczone przez Siemens Gamesa mają trafić na farmę w I kwartale 2024 roku. Na lato 2024 r. wyznaczono termin rozpoczęcia pracy odnowionej farmy Elster.

Podobnych projektów repoweringowych będzie przybywać w tej dekadzie w całej Europie. Oddane do użytku w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku farmy już przechodzą modernizacje. Tak było w przypadku wiatraków z elektrowni Irene Vorrink w Holandii. Później przyjdzie kolej na farmy, które powstały na początku XXI w. Stanie się tak, ponieważ przyjmuje się, że cykl życia elektrowni wiatrowej na lądzie wynosi około 25 lat.

Przeczytaj też: Nietypowy apel producentów turbin. Chcą spowolnienia rozwoju morskich wiatraków

Deweloper VSB w Polsce działa za pośrednictwem spółki VSB Energie Odnawialne Polska. Wybudowana przez niego farma wiatrowa Taczalin na Dolnym Śląsku pracuje od 2013 roku. Od 2019 roku produkowany przez nią prąd jest kupowany przez Mercedesa w ramach umowy PPA. Koncern samochodowy zabezpiecza sobie w ten sposób zakupy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł na potrzeby zakładu w Jaworze.

Fot. VSB

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies