Spółka Lafarge dopięła umowę z unijnym Funduszem Innowacji
Producent cementu Lafarge (Grupa Holcim) podpisał z unijnym Funduszem Innowacji umowę na dofinansowanie projektu „Kujawy Go4ECOPlanet”, którego koszty szacowane są na 380 mln euro. Z tego 228 mln euro stanowić będą pieniądze z Unii Europejskiej.
Unijne dofinansowanie dla Cementowni Kujawy przekroczy miliard złotych. Oznacza to, że Lafarge udało się uzyskać maksymalne dofinansowanie, które w ramach Funduszu Innowacji może wynieść do 60 proc. kosztów inwestycji. Resztę kosztów poniesie spółka – około 152 mln euro (ponad 700 mln zł).
Przeczytaj też: Wychwycić CO2 i zamienić go w węgiel. Huty są zainteresowane technologią
W ramach projektu Lafarge chce w Cementowni Kujawy w Bielawach (woj. kujawsko-pomorskie) zamontować instalację wychwytującą dwutlenek węgla powstający przy produkcji klinkieru oraz stworzyć infrastrukturę towarzyszącą. Spółka stawia na technologię CCS (carbon capture and storage, wychwyt i magazynowanie CO2 – red.) od firmy Air Liquide. Według szacunków instalacja ma pozwolić na wychwycenie 100 proc. emitowanego CO2 przez cementownię. Przez 10 lat instalacja ma wyłapać 10 mln ton CO2.
O planach spółki opowiadał mi we wrześniu dyrektor przemysłowy cementu Lafarge Polska Stanisław Sobczyk, podkreślając, że koszty uprawnień do emisji CO2 tak wzrosły, że podobne inwestycje w CCS zaczęły się opłacać.
Przeczytaj też: Francuski startup przerabia samochody spalinowe na elektryczne
Projekt Lafarge jest jednym z dwóch z Polski, które w połowie 2022 roku zostały wstępnie wybrane do programu wsparcia z Funduszu Innowacji. Drugi jest związany z rynkiem bateryjnym w kraju: wsparcie otrzyma polski oddział szwedzkiego Northvolta. Wstępnie do rozdysponowania są blisko 2 miliardy euro na 17 projektów.