Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Kartony po mleku i sokach są trudne do recyklingu. Ale naukowcy z Politechniki Śląskiej znaleźli sposób

Są już pierwsze firmy zainteresowane wykorzystaniem patentu na recykling tzw. opakowań wielomateriałowych

Jak tłumaczy prof. dr hab. Jan Zawadiak z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, problem recyklingu opakowań wielomateriałowych w Polsce pozostaje wciąż nierozwiązany. Tzw. tetrapaki składają się z kilku różnych warstw, bez których opakowanie nie spełniałoby swojej roli. Wśród nich znajduje się papier, aluminium i tworzywo sztuczne czyli polietylen. Dotychczas stosowane w Polsce metody recyklingu umożliwiają odzyskanie jedynie papieru, który w opakowaniu wielomateriałowym stanowi ok. 75 proc. Ale, jak chwali się gliwicki urząd miasta na swojej stronie internetowej, to wkrótce może się zmienić.

Przeczytajcie także: Czy opłaca się kupować energooszczędny sprzęt AGD?

Wszystko za sprawą nowej metody opracowanej przez naukowców Politechniki Śląskiej. Jak czytam w informacji opublikowanej przez Gliwice pozostały po odzyskaniu papieru z opakowania laminat jest rozdrabniany i mieszany z rozpuszczalnikiem, z którym nie reaguje aluminium. Dzięki czemu można je odwirować. Z kolei polietylen po odparowaniu rozpuszczalnika wytrąca się w postaci granulek. Wszystko to brzmi dość skomplikowanie, ale ponoć działa.

– Stosowane do tej pory rozpuszczalnikowe metody odzyskiwania tych surowców, dają w efekcie polietylen w postaci roztworu o dużej lepkości, z którego trudno oddzielić jest rozpuszczalnik. Zaletą naszej technologii jest to, że uzyskujemy proszek polietylenu o właściwościach prawie całkowicie zbliżonych do czystego surowca – tłumaczy prof. Zawadiak cytowany w informacji UM Gliwice. Opracowana tam technologia została zgłoszona do Urzędu Patentowego.

Przeczytajcie także: Ile śmieci produkujesz? Oto prosty kalkulator

Naukowcy przetestowali już pilotażową instalację do recyklingu tetrapaków. – Polietylen, który potrafimy odzyskać jest produktem, który sprzedaje się na pniu. Można go wykorzystać do produkcji opakowań foliowych, w których przezroczystość nie jest kluczowa np. worków na śmieci. Nadaje się do produkcji doniczek czy nawet mebli ogrodowych. A odzyskiwane aluminium można wykorzystać w hutnictwie – mówi Szymon Wojciechowski, doktorant pracujący w zespole prof. Zawadiaka. Wdrożeniem komercyjnym gliwickiego wynalazku zainteresowała się już spółka z Wadowic, która zajmuje się recyklingiem opakowań wielomateriałowych.

Co ciekawe z badań TNS z 2015 roku wynika, że większość Polaków nie ma pojęcia do jakiego pojemnika wrzucać kartony po mleku i napojach. Przypominam więc, że osoby, które segregują śmieci na pięc frakcji powinny wrzucać tetrapaki do pojemnika koloru żółtego, czyli na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli zaś w śmietniku macie trzy pojemniki na odpady segregowane, opakowania wielomateriałowe powinny wylądować w pojemniku na tworzywa sztuczne. Więcej na temat segregacji śmieci tutaj.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies