Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Prototyp wielkiej turbiny wiatrowej Vestasa już pracuje. To dobra informacja m.in. dla polskich spółek

Duński producent poczynił kolejny krok ku wprowadzeniu na rynek nowego modelu turbiny wiatrowej

Prototyp turbiny V236-15.0 MW stoi na terenie centrum testowego na północy Danii, niedaleko miejscowości Østerild. Jak poinformował producent, duński Vestas, właśnie zakończył się etap testów, podczas których turbina wyprodukowała pierwszą kilowatogodzinę energii elektrycznej. Teraz ma przejść kolejne testy, by uzyskać odpowiednie certyfikaty. Później Vestas będzie mógł rozpocząć produkcję seryjną tego modelu, która planowana jest na 2024 r. O tym, jak duża to jednostka, przeczytasz w tekście Vestas ma prototyp ogromnej turbiny. PKiN z iglicą będzie tylko o metr wyższy od samego wirnika.

Przeczytaj też: Turbina Haliade-X decyzją sądu zakazana w USA

Chociaż turbina to nadal prototyp, Vestas znalazł już wielu chętnych na nowy wiatrak przeznaczony do pracy na morzu (offshore wind). Duńska spółka informuje, że została wybrana jako preferowany dostawca turbin na pięciu rynkach. Łącznie może otrzymać zamówienia na turbiny o mocy blisko 8 gigawatów (każda ma 15 MW). Oznacza to, że jeszcze przed komercjalizacją modelu koncern ma potencjalnych chętnych na ponad 530 wiatraków.

Przeczytaj też: Pracę zaczęła morska farma wiatrowa, która pobije światowy rekord

Wieści od Vestasa o postępach prac są dobre także dla przedsięwzięć prowadzonych w Polsce. Modele o mocy 15 megawatów mają stanąć na morskiej farmie wiatrowej Orlenu. Płocki koncern chce 76 takich turbin dla Baltic Power, swojej elektrowni wiatrowej na Bałtyku. Być może skorzystają z nich inne spółki inwestujące w offshore wind w Polsce. Vestas ma też zbudować fabrykę elementów turbin w Szczecinie w 2024 roku.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies