ZE PAK jest kojarzony głównie z węglem, a ostatnio także atomem. Tymczasem spółka przejęła kolejny projekt wiatrowy
Należący do jednego z najbogatszych Polaków Zygmunta Solorza Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) informuje o nowej inwestycji. Spółka kupiła projekt farmy wiatrowej w gminie Dobra w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie). Farma ma składać się z dwóch turbin o łącznej mocy 7,8 megawata.
Choć elektrownia będzie niewielka, to według ZE PAK w skali roku uda jej się wyprodukować do 24 gigawatogodzin energii elektrycznej. Projekt ma już komplet pozwoleń, więc spółka będzie mogła w niedalekiej przyszłości rozpocząć budowę wiatraków. Łączne koszty inwestycji – wraz z nabyciem projektu – są szacowane na 17 milionów euro.
Przeczytaj też: Morawiecki i Moskwa rozmawiają z opozycją ws. 10H
ZE PAK buduje już jedną lądową farmę wiatrową w gminie Człuchów na Pomorzu. Inwestuje w to przedsięwzięcie za pośrednictwem spółki Great Wind. Będzie ona dużo większa od ogłaszanego obecnie projektu – założono, że farma będzie składać się z 33 turbin o łącznej mocy blisko 73 MW. Prace budowlane wystartowały w lipcu 2022 roku.
Spółka Solorza dotychczas była aktywna w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE) głównie w fotowoltaice. Pisaliśmy już, że przez jakiś czas ZE PAK był firmą z największą elektrownią słoneczną w Polsce (tytuł straciła na rzecz farmy fotowoltaicznej Zwartowo).
Przeczytaj też: W 2030 roku aż połowa energii w Polsce może być zielona
Firma zamierza też zawalczyć o lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe w tzw. drugiej turze naboru. W tym wypadku spółka współpracuje z duńskim Ørstedem.
Jednak jeśli ostatnio o ZE PAK było głośno, to nie z powodu inwestycji w OZE. Dosyć nieoczekiwanie prywatna spółka stała się jednym z głównych graczy w sprawach związanych z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce. ZE PAK razem z Polską Grupą Energetyczną chcą wspólnie – z udziałem firm z Korei Południowej i z ich wsparciem finansowym – zbudować elektrownię jądrową. Więcej w tekście Polskie spółki z listem intencyjnym w sprawie elektrowni jądrowej. Partnerem – koreański KHNP.