Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Koniec z greenwashingiem? UE nałoży na firmy nowe, restrykcyjne obowiązki

Możliwe, że jeszcze w tym roku zapadnie decyzja o wprowadzeniu w życie dyrektywy CSRD

Parlament Europejski przyjął dyrektywę ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD) 10 listopada tego roku. Wprowadza ona nowe przepisy, które rozszerzą grono firm w Unii Europejskiej zobowiązanych do raportowania o strategiach związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną, poszanowaniem praw człowieka etc. (ogólnie rozumiany zrównoważony rozwój, ESG i CSR). Dyrektywa CSRD to element większego projektu klimatyczno-biznesowego Unii Europejskiej, czyli Zielonego ładu.

Przeczytaj też: Spalanie drzewa z lasu będzie w UE nadal „zieloną energią”

Przedsiębiorstwa mają podlegać niezależnym, prowadzonym przez akredytowane do tego podmioty audytom. Obowiązek sporządzania raportów obejmie firmy zatrudniające więcej niż 250 pracowników lub osiągające 40 mln euro obrotu, ewentualnie mające 20 mln euro aktywów ogółem. Będą musiały je przygotować także podmioty spoza UE, jeżeli na terenie Wspólnoty ich obroty przekraczają 150 mln euro. Małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie także będą musiały sporządzać takie raporty. Część wymogów, które firmy będą musiały spełnić, ma być opracowana przez Komisję Europejską do czerwca 2023 roku.

Propozycję zmiany przepisów w 2021 roku przedłożyła KE. Ma ona zastąpić dotychczas obowiązującą dyrektywę NFRD (dyrektywę w sprawie raportowania informacji niefinansowych), która obejmuje największe spółki (500 pracowników i wiecej). NFRD nie narzuca jednak jednego modelu sprawozdawczości dla wszystkich podmiotów, przez co KE uznała, że należy to zmienić i ujednolicić.

Zgoda Parlamentu Europejskiego oznacza, że do zaimplementowania przepisów potrzebna jest jeszcze akceptacja Rady Unii Europejskiej. Nastąpi to najpewniej pod koniec listopada bieżącego roku. Jeżeli tak się stanie, dyrektywa wejdzie w życie 20 dni od dnia ogłoszenia, a przepisy zaczną obowiązywać od 2024 roku dla części firm.

Parlament Europejski przedstawił następującą mapę drogową implementacji dyrektywy CSRD:

  • Od 1 stycznia 2024 roku przepisami dyrektywy objęte zostaną te spółki, które dotychczas objęte były regulacjami NFRD (zatrudniające ponad 500 pracowników), a pierwsze sprawozdania miałyby złożyć w 2025 r.;
  • Od 1 stycznia 2025 r. obowiązki wynikające z dyrektywy będą musiały zacząć realizować duże przedsiębiorstwa (dotychczas nieobjęte NFRD) z 250 pracowników i więcej lub 40 mln euro obrotu albo 20 mln euro aktywów, a raportować zaczną w 2026 r.;
  • Od 1 stycznia 2026 do grona firm, których będzie dotyczyła dyrektywa CSRD, dołączą małe i średnie przedsiębiorstwa oraz inne firmy notowane na giełdzie. Raporty zaczną składać w 2027 r., ale zostawiono dla nich furtkę – mogą poprosić o zwolnienie z dostosowania się do dyrektywy do 2028 roku.

Przeczytaj też: UE zdecydowała. Koniec sprzedaży aut spalinowych przesądzony

Łącznie obowiązki raportowania obejmą co najmniej 50 tys. firm w UE. Dotąd około 11,7 tys. z nich musiało to robić na podstawie przepisów dyrektywy NFRD. Jak wielokrotnie argumentowano, Unia potrzebuje takich przepisów, by m.in. ukrócić zjawisko greenwashingu (tworzenie wrażenia, że firma wpisuje się w proklimatyczny, ekologiczny trend). Ujednolicenie zasad raportowania o zrównoważonym rozwoju ułatwi z kolei instytucjom finansowym podejmowanie decyzji. Jeżeli wszystkie przedsiębiorstwa będą mieć obowiązek ujawniania informacji o wpływie na środowisko, rynek stanie się bardziej przejrzysty.

Fot. Image by rawpixel.com

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies