Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Energetyczne wspólnoty Adeje Verde. Na Teneryfie sąsiedzi będą w „słonecznych kręgach”

Kanaryjska wyspa jest zależna od paliw kopalnych. Nowy projekt realizowany wspólnie z E.ON ma tę sytuację odmienić

Na Teneryfie ruszył pilotażowy projekt, za który odpowiadają koncern E.ON i miejscowość Adeje na Teneryfie. Zakłada instalację paneli fotowoltaicznych na domach w tej miejscowości. Montaż paneli nie jest niczym przełomowym. Kluczowe jest to, jak będzie rozprowadzana energia przez nie wytwarzana. Założenia są następujące: w Adeje powstanie „słoneczny krąg” (tak nazywa to E.ON w swojej komunikacji), który pozwoli na dzielenie się energią z fotowoltaiki przez mieszkańców.

Przeczytaj też: Columbus na sterydach?

W tym projekcie nie chodzi o innowacje technologiczne, a o zmianę sposobu myślenia o rozproszonej energetyce. Prosumenci nie będą po prostu czerpać zysków z paneli zainstalowanych na dachach. Nadwyżki energii z małych elektrowni słonecznych mają trafiać do sąsiadów. W Adeje powstanie kilka „słonecznych kręgów”, czyli instalacji fotowoltaicznych, które będą dostarczać energię do innych miejsc w promieniu 500 metrów. W ten sposób na Teneryfie powstanie wspólnota energetyczna, która nadwyżki energii z fotowoltaiki będzie dzieliła między siebie i stanie się samowystarczalna. Wspomniana wspólnota doczekała się nawet nazwy – „Adeje Verde”, czyli „Zielone Adeje”.

Jak opisuje E.ON, pierwszy etap pilotażu został zakończony. Na dachu szkoły muzycznej w Adeje zamontowano PV (panele fotowoltaiczne) i od sierpnia mają zacząć dostarczać energię dla około 200 gospodarstw domowych. Panele umieszczone na szkole mają rocznie wytwarzać około 149 MWh i pozwolić na zmniejszenie emisji CO2 o około 116 ton rocznie.

– Instalowanie większej liczby „słonecznych kręgów” umożliwi osobom, które nie mają miejsca na własną fotowoltaikę, czerpanie korzyści z energii słonecznej. Celem pilotażu jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom Adeje dostępu do energii słonecznej, by mogli stać się wzorem do naśladowania – mówił burmistrz miejscowości José Miguel Rodríguez Fraga, cytowany w komunikacie E.ON na temat tego przedsięwzięcia.

W Adeje łatwo planować taką inwestycję – w tym mieście nie ma obaw o to, że słońce nie będzie świecić. W ciągu roku jest tam średnio około 360 słonecznych dni. W Polsce, dla porównania, jest ich około 66.

Przeczytaj też: Rozwój OZE blokowany przez zły stan sieci

W przyszłości w Adeje 100 proc. energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii (OZE). Projekt „słonecznych kręgów” wpisuje się w realizację tego celu. Poza czystszą energią, mieszkańcy archipelagu zyskają też tańszy prąd. Na Teneryfie 79 proc. energii pochodzi z paliw kopalnych, a ceny energii są 10-krotnie wyższe od tych w kontynentalnej Hiszpanii. Dlatego rząd Wysp Kanaryjskich zakłada, że do 2040 roku uda się doprowadzić do sytuacji, w której energetyka zostanie przestawiona na zielone tory, a udział OZE w wytwarzaniu energii sięgnie 100 proc.

Fot. materiały prasowe E.ON

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies