Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
KGHM i Tauron nawiążą współpracę przy budowie małego atomu

Państwowe spółki podpiszą porozumienie 20 kwietnia

Kolejne duże koncerny dołączają do krajowego wyścigu w zakresie prac przy modułowych reaktorach jądrowych (SMR). W środę w tym gronie znajdzie się grupa Tauron, która podpisze list intencyjny z KGHM. Jak przekazano, stanie się to podczas szczytu Togetair 2022. Spółki, w których udziały ma Skarb Państwa, będą współpracowały przy budowie niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem SMR.

W przypadku Taurona to następny krok w stronę „zazielenienia” biznesu. W połowie marca spółka wydzieliła oddzielny podmiot wewnątrz grupy, Tauron Zielona Energia, który ma zajmować się wyłącznie inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE).

Przeczytaj też: UE ma na celowniku rosyjską ropę

Skoro Tauron będzie współpracował z KGHM, to rozwój tej technologii zwiąże z NuScale Power. Właśnie z tą ostatnią spółką miedziowy gigant KGHM ma umowę dotyczącą prac nad SMR w Polsce. Pierwszy taki reaktor (model Voygr) ma zostać uruchomiony do 2029 roku. Z NuScale działać będzie też Unimot.

Druga grupa zainteresowanych SMR-ami zgromadziła się wokół GE Hitachi Nuclear Energy – zapoczątkował to Synthos Green Energy, a potem dołączyły Ciech, Orlen czy ZE PAK.

Przeczytaj też: Możliwy przełom w sprawie „zasady 10H”

Niskoemisyjne modułowe reaktory mają być odpowiedzią zwłaszcza na potrzeby przemysłu. Niewielkie – w porównaniu do konwencjonalnej siłowni jądrowej – reaktory, mają powstawać w pierwszej kolejności jako źródła energii dla dużych przedsiębiorstw. Budując własne, praktycznie wolne od emisji źródła, biznesy zamierzają zmniejszyć koszty związane ze zużyciem prądu. Jednocześnie mogą dostarczać ciepło, wpisując się w ideę kogeneracji.

Eksperci zwracają uwagę na to, że nie można jednak traktować SMR-ów jako bezpośredniej alternatywy dla „dużej” energetyki jądrowej, z której nie można rezygnować. Obydwa źródła mają swoje atuty, które można wykorzystać w budowie nowego, niskoemisyjnego miksu energetycznego kraju.

Fot. Tauron / mat. prasowe / blok parowo-gazowy w Stalowej Woli

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies