Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jak wybrać dla siebie pierwszy rower elektryczny? Poradnik dla początkujących

Rowery elektryczne, choć wyposażone w nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania, wcale aż tak bardzo nie różnią się od swoich klasycznych pierwowzorów

Rowery elektryczne zyskują na popularności. Znacznie częściej niż jeszcze kilka lat temu, widuje się je na ulicach, ścieżkach rowerowych oraz górskich szlakach. A wszystko dzięki możliwościom, jakie niesie ze sobą napęd wyposażony w silnik. Zastanawiasz się, jaki jednoślad wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik.

Rowery elektryczne, choć wyposażone w nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania, wcale aż tak bardzo nie różnią się od swoich klasycznych pierwowzorów. Poza częściami bezpośrednio związanymi z elektrycznym wspomaganiem, wyposażone są właściwie w takie same komponenty, jak tradycyjne jednoślady. Niemal identyczna jest również technika jazdy. Dlatego niektóre aspekty związane z wyborem konkretnego modelu w pewnym sensie pokrywają się z tymi, które należy mieć na względzie przy zakupie zwykłego roweru. Nie zmienia to jednak faktu, że konkretny produkt powinien być dobrze dopasowany do naszych potrzeb, tym bardziej, że ceny e-bike’ów wciąż nie należą do niskich.

Rower elektryczny – czy warto go kupić?

Rowery elektryczne mają wiele zalet, które z pewnością docenią ich użytkownicy. Przede wszystkim pozwalają pokonywać większe odległości przy znacznie mniejszym nakładzie sił. Dzięki silnikom oraz wspomaganiu możliwe jest utrzymanie stałej prędkości, co znacznie przyspiesza jazdę. To także środek transportu tańszy w utrzymaniu i ekologiczny w przeciwieństwie do samochodów zarówno spalinowych, jak i elektrycznych. E-rowery są także niezwykle ciche. Są idealne dla osób starszych lub o słabszej kondycji. Wspomaganie znacznie ułatwi przewożenie zakupów, a także pozwoli na przyjemne spędzanie czasu i rekreację.

Przeczytaj też: Rower od Louis Vuitton

Wiele zależy od tego, jak chcesz wykorzystać swój jednoślad. Przykładem mogą być niektóre formy sportu MTB, takie jak choćby Enduro (od angielskiego słowa endurance, czyli wytrzymałość). W tej dziedzinie największą satysfakcję czerpie się z szybkich i dynamicznych zjazdów, a to oznacza, że jeżeli nie ma na miejscu wyciągu, który zabrałby nas na daną górę, najpierw musimy pod nią podjechać. I oczywiście jest to możliwe, jednak zajmuje naprawdę sporo czasu, a wielu rowerzystów w pewnym momencie rezygnuje z pokonywania przewyższeń na siodełku i po prostu wprowadza jednoślad.

E-bike’i pozwalają natomiast znacznie szybciej i przy mniejszych nakładach sił wjechać na górę. Można wtedy zjechać i zdobyć ją poraz drugi, by znowu cieszyć się związanymi z tym emocjami.

Jaki rower elektryczny wybrać?

Wybierając rower elektryczny, trzeba wziąc pod uwagę styl jazdy, parametry techniczne modelu, a także dodatkowe usprawnienia, takie jak choćby osprzęt. Bardzo istotnym aspektem jest także marka. Te cztery czynniki stanowią o tym, czy rower który wybierzemy w sklepie, zapewni nam wysoki komfort i radość z jazdy.

Styl jazdy a typ roweru elektrycznego

U osób, które pasjonują się turystyką rowerową i często wybierają się na dalekie, wielodniowe trasy, na których jedynym środkiem transportu jest jednoślad, doskonałym wyborem będą modele trekkingowe. Dzięki elektrycznemu wspomaganiu umożliwiają one zwiedzenie jeszcze odleglejszych rejonów, o ile oczywiście ich użytkownicy zadbają o możliwość uzupełniania energii w akumulatorze lub wezmą dodatkowe ogniwo. Turyści stawiający na to rozwiązanie bez problemu przewiozą też więcej bagażu w sakwach, ponieważ zwiększona masa ekwipunku nie będzie obciążała już jedynie nóg, ale również elektryczny motor.

E-bike to jednak nie tylko remedium na długodystansowe wyprawy. Istnieją również modele typowo miejskie. Z pewnością docenią je osoby dojeżdżające rowerem do pracy. Wspomaganie elektryczne pozwala na szybkie przemieszczanie się, znacznie redukując przy tym wysiłek. Dzięki czemu do firmy dojedziemy niespoceni i pełni energii do zmierzenia się z naszymi zawodowymi obowiązkami. Tego typu jednoślady poradzą sobie także na wycieczkach po parkach, więc można wykorzystać je do rekreacyjnych przejażdżek ze znajomymi. Ze względu na odpowiednią geometrię, umożliwiającą jazdę w wygodnej, wyprostowanej pozycji, to dobry wybór również dla osób starszych i borykających się z lekkimi dolegliwościami kręgosłupa.

Przeczytaj też: Kurierzy DHL Express dostarczą paczki rowerami

Nie brakuje także modeli dla entuzjastów enduro czy freeride’u. Miłośnicy ekstremalnych form kolarstwa górskiego, zdecydowanie powinni postawić na rowery e-MTB. Zależnie od potrzeb mogą to być hardtaile bądź warianty z pełnym zawieszeniem. Umożliwią one szybsze lub nawet dwukrotne zdobycie góry jednego dnia i czerpanie większej radości ze zjazdów oraz przemierzania grani. Wspomaganie elektryczne sprawi, że pokonywanie specyficznego terenu obfitującego w przeszkody i częste różnice w poziomach będzie o wiele łatwiejsze, a przede wszystkim znacznie przyjemniejsze.

Osoby, które preferują szybką jazdę po asfalcie, na pewno będą usatysfakcjonowane wyborem e-bike’a szosowego. Dlaczego także w tym wypadku warto postawić na rower elektryczny? Pozwoli wydłużyć treningi oraz szybko wyjechać z miasta na drogi, na których łatwiej rozwinąć wyższe prędkości bez ryzyka potrącenia przez samochód. Z kolei dla entuzjastów jazdy po bezdrożach i szutrach odpowiedni będzie rower elektryczny gravelowy, dzięki któremu pojadą znacznie dalej, a powrót nie będzie stanowił problemu.

Najważniejsze parametry

Jeśli wybraliśmy już typ roweru, który będzie najlepiej dopasowany do naszych preferencji, zwróćmy uwagę na to, jakie parametry oferuje jego układ napędowy. Od nich bowiem zależy, jak będzie funkcjonowało wspomaganie. Jeżeli chodzi o jednoślady elektryczne, są trzy podstawowe komponenty, na jakie należy zwrócić uwagę.

Pierwszym z nich jest silnik. Przede wszystkim powinien pochodzić od znanego producenta, takiego jak Bosch, Yamaha, Shimano, Bafang czy Panasonic. Koniecznie zwróćmy uwagę na jego moment obrotowy. Podawany jest w niutonometrach (Nm) – im ich więcej, tym skuteczniej silnik będzie wspomagał nasze pedałowanie. Istotny aspekt stanowi też moc. Najwyższą dopuszczoną przez prawo w Europie do użytku na drogach publicznych jest 250 W i taką też dysponuje większość modeli. Nie powinna być ona niższa, a jeżeli będzie wyższa, to musi mieć założoną odpowiednią blokadę. Chyba, że planujemy poruszać się wyłącznie po terenie prywatnym lub off-roadowym – wówczas nie ma takich ograniczeń.

Kolejny ważny element to bateria. Istotna jest jej pojemność wyrażana w watogodzinach (Wh). Im większa ona będzie, tym dalszy dystans pokonamy na jednym ładowaniu. Jest jednak pewien haczyk. Duża objętość wiąże się z wyższą masą i gabarytami komponentu. Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak daleko planujemy jeździć na naszym jednośladzie oraz jaki ciężar będziemy w stanie zaakceptować. Ważny jest także sposób montażu akumulatora. Dostępne są wersje mocowane na bagażniku, na ramie i wewnątrz niej (zintegrowane). Dwie pierwsze są łatwo dostępne, jednak osoby mocno zwracające uwagę na estetykę powinny szukać modeli ze schowanym ogniwem.

Trzeci czynnik to sposób sterowania i odczytywania danych. Cały układ obsługuje się zazwyczaj przy pomocy specjalnej manetki, montowanej na kierownicy. Może być do niej dołączony ekran, jednak istnieje także możliwość wyświetlania parametrów jazdy (takich jak prędkość, dystans, wybrany tryb itd.) na ekranie naszego smartfona. Jeżeli często jeździmy z telefonem zamocowanym na kierownicy, warto rozważyć wybór systemu bez osobnego wyświetlacza.

Wygoda użytkowania (masa, osprzęt itd.)

Kupując e-bike’a, zwróćmy uwagę na jego masę. Waga rowerów elektrycznych przewyższa tę, którą charakteryzują się zwykłe jednoślady. Pojemna bateria i silnik wiążą się ze zwiększonym ciężarem, dlatego dobrze jest rozważyć modele z karbonową ramą, która mocno zredukuje obciążenie. Oznacza to jednak znacznie wyższą cenę jednośladu. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, a z pewnych względów nie możemy pozwolić sobie na zbyt ciężki rower, wyjściem może okazać się jednoślad z mniejszą baterią.

Ważny jest również osprzęt. Niektóre modele wyposażone są w zintegrowane oświetlenie, które obsługiwane jest za pomocą tej samej manetki/aplikacji, co silnik. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające uniknąć montażu osobnych lampek. Jeśli często jeździmy po ciemku, koniecznie zwróćmy uwagę na ten element.

Jeżeli rower ma być używany do bikepackingu (podróżowanie z lekkim bagażem) lub zamierzamy na nim jeździć po zakupy, dobrze aby był już wyposażony w bagażnik, na którym bez problemu założymy sakwy bądź koszyk.

Marka

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem jest marka. Wybierajmy spośród produktów od sprawdzonych i popularnych producentów, takich jak np. Lapierre, Orbea, Kellys, Ecobike, Superior, BH, R-Raymon, Ridley, Giant, Romet i inni. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz rower będzie dobrze wykonany, co przełoży się na wysoką trwałość oraz niezawodność. Unikniemy więc stresu związanego z reklamacjami i awariami na trasie.

Autor jest redaktorem portalu ride-e.bike

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies